شماره تماس : 02128426511

PPC (پرداخت به ازای هر کلیک) یک آنلاین است استراتژی تبلیغات که در آن کسب‌وکارها فقط به ازای هر کلیک روی تبلیغ خود هزینه پرداخت می‌کنند.

این تبلیغات معمولاً در بالای نتایج جستجو در Google، Bing و سایر موتورهای جستجو ظاهر می‌شوند.

به‌عنوان مثال، جستجوی «پودر پروتئین آب پنیر بریزبن» چندین آگهی Google را نشان می‌دهد که برخی مرتبط‌تر از دیگران هستند.

screenshot of an example of ppc in a google search

همچنین می‌توانند در بخش‌های دیگر صفحه نتایج جستجو و در قالب‌های مختلف ظاهر شوند. به عنوان مثال، این بخش محصولات محبوب در گوگل.

screenshot of popular whey proteins in a google search

یکی از مزایای اصلی بازاریابی PPC دقت آن است. می‌توانید دقیقاً کلماتی را که مشتریان بالقوه جستجو می‌کنند در همان زمان که آنها را جستجو می‌کنند پیشنهاد دهید. به علاوه، تعداد زیادی داده کاربر دریافت می کنید که می توانید از آنها برای بهینه سازی کمپین های تبلیغاتی آینده خود استفاده کنید.

مردم اغلب بحث می کنند که آیا بازاریابی PPC یا SEO (بهینه سازی موتور جستجو) بهترین استراتژی بازاریابی است. با این حال، استفاده از آنها در کنار هم می تواند گزینه بهتری باشد زیرا مکمل نقاط قوت و ضعف یکدیگر است.

به طور کلی، SEO بر ایجاد یک جریان ثابت از ترافیک ارگانیک تمرکز دارد. اگر بتوانید رتبه خوبی در نتایج جستجو داشته باشید، با هزاران ترافیک رایگان پاداش دریافت می کنید. اما مشکل این است که رتبه بندی در ابتدا می تواند چالش برانگیز باشد و برای ایجاد شهرت زمان می برد.

برعکس، PPC در ایجاد ترافیک بسیار سریعتر است. شما می توانید یک کمپین را در یک بعد از ظهر راه اندازی کنید و در همان روز سرنخ ایجاد کنید. اما اشکالات اصلی این است که تبلیغات PPC هزینه دارد و اگر تبلیغات را اجرا نکنید، ترافیک شما کاهش می یابد. بنابراین به جای اینکه آن را به عنوان PPC در مقابل SEO در نظر بگیرید، آن را به عنوان PPC و SEO در نظر بگیرید.

کمپین‌های بازاریابی PPC معمولاً از طریق حراج‌هایی کار می‌کنند که در آن تبلیغ‌کنندگان برای کلمات کلیدی پیشنهاد می‌دهند. یک کلمه کلیدی می تواند به سادگی “PPC” باشد. یا خاص تر مانند «آژانس PPC لندن». همچنین می توان برای گروهی از کلمات کلیدی مرتبط پیشنهاد قیمت داد.

اگر پیشنهادی برنده شود، پلتفرم آگهی خود را به جستجوگر نشان می‌دهد. و اگر تبلیغ مرتبط و جلب توجه باشد، کلیکی را جذب می کند که کاربران به وب سایت شما ارسال می شوند.

حراج تبلیغات PPC چیست؟

حراج تبلیغات PPC زمانی اتفاق می افتد که کاربر چیزی را در Google یا موتور جستجوی دیگری جستجو می کند.

یک پلتفرم از آن برای تعیین موارد زیر استفاده می‌کند: 

 • واجد شرایط بودن حساب و ارتباط آگهی.
 • ترتیب نمایش تبلیغات.
 • هزینه یک کلیک برای هر تبلیغ چقدر است.

برای مثال، در طول یک حراج، Google عواملی مانند شما را تجزیه و تحلیل می‌کند: 

 • حداکثر CPC (هزینه به ازای هر کلیک) بودجه.
 • امتیاز کیفیت (QS) (بر اساس نرخ کلیک، ارتباط آگهی و تعاملات صفحه فرود تعیین می شود. 
 • رتبه تبلیغات (QS x Max CPC) و نحوه مقایسه آن با سایر تبلیغ‌کنندگان.

با این معیارها، آنها این موارد را انجام خواهند داد: 

 • به تبلیغ خود امتیاز کیفیتی از 1 تا 10 بدهید.
 • رتبه تبلیغات خود را از روی بودجه QS و CPC خود تعیین کنید.
 • CPC نهایی خود را با تقسیم رتبه آگهی آگهی‌دهنده بعدی بر QS + 0.01 دلار اختصاص دهید.

انواع مختلف تبلیغات PPC چیست؟

تنوع‌های تبلیغاتی زیادی وجود دارد که نمی‌توان به آن اشاره کرد، بنابراین دسته‌های اصلی عبارتند از:

فیس بوک به تنهایی تقریباً 3 میلیارد کاربر فعال ماهانه، بنابراین تعجبی ندارد که تبلیغات اجتماعی PPC رایج است. کاربران ساعت‌ها را روی پلتفرم‌های مورد علاقه خود می‌گذرانند، بنابراین فرصتی عالی برای تعامل با آنهاست.

اغلب شبیه پست‌های ارگانیک هستند، بنابراین به خوبی با تجربه پلتفرم ترکیب می‌شوند.

a facebook advert for broadbands displaying ppc on social platforms

می‌توانید مشتریان ایده‌آل خود را بر اساس معیارهایی مانند: 

هدف قرار دهید

 • جمعیت‌شناسی
 • علاقه ها
 • مکان
 • رفتار
 • اتصالات

علاوه بر هدف گذاری برای تبدیل، این تبلیغات همچنین می توانند به شما در رشد صفحات اجتماعی خود کمک کنند.

تبلیغات جستجو رایج ترین انتخاب بازاریابی PPC هستند. آنها در نتایج جستجوی گوگل، بینگ و سایر موتورهای جستجو نشان داده می شوند.

a google advert of keyword tools

Google تبلیغات جستجو را بالاتر از نتایج ارگانیک نشان می‌دهد و به تبلیغ‌کنندگان اولین فرصت برای کلیک کردن را می‌دهد. علاوه بر تبلیغات متنی، تبلیغات تصویری مانند پروتئین آب پنیر در ابتدا نیز وجود دارد.

مهم‌ترین مزیت تبلیغات جستجو این است که کاربران فعالانه به دنبال کلمات کلیدی هستند که شما برای آنها پیشنهاد داده‌اید، و احتمال کلیک و تبدیل آن‌ها را افزایش می‌دهد.

هدف‌یابی مجدد تبلیغات به شما کمک می‌کند تا با افرادی که با برند شما تعامل داشته‌اند، ارتباط برقرار کنید.

برخی موقعیت‌هایی که می‌توانید از هدف‌گیری مجدد استفاده کنید عبارتند از: 

 • گاری‌های رها شده.
 • ثبت نام در لیست ایمیل.
 • فروش به مشتریان قبلی.

در اینجا Booking.com از تبلیغات هدف‌گیری مجدد در رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کند تا مشتریانی را که قبلاً با سایت خود در تعامل بوده‌اند را متقاعد کند که رزرو کنند.

تبلیغات نمایشی در سایت‌های محتوا و خبری مانند فوربس و Business Insider معمول هستند.

آنها اغلب بنر هستند، مانند مثال زیر از Qlik. اما آنها همچنین می توانند تصاویر کوچکتر یا تبلیغات متنی باشند.

تبلیغات نمایشی عالی چشم نواز هستند و نسبت به برند شما آگاهی ایجاد می کنند. آنها همچنین برای هدف‌گیری مجدد تجارت الکترونیک عالی هستند، زیرا می‌توانید محصولات رها شده را نمایش دهید.

مراحل راه اندازی کمپین تبلیغاتی PPC

راه اندازی اولین کمپین تبلیغاتی PPC ممکن است کاری چالش برانگیز به نظر برسد، به خصوص اگر در این تجربه تازه کار باشید. در اینجا خلاصه ای از مراحلی است که برای شروع باید بدانید.

1. یک پلتفرم انتخاب کنید و یک حساب تبلیغاتی ایجاد کنید

وقتی فهمیدید کدام نوع کمپین بازاریابی PPC را می خواهید اجرا کنید، باید یک پلتفرم را انتخاب کنید. نیازی نیست همیشه به یکی بچسبید، اما تمرکز روی یکی در ابتدا استرس کمتری خواهد داشت.

اکثر حساب‌های تبلیغاتی به اطلاعات اولیه نیاز دارند، مانند: 

 • نام و نام خانوادگی (یا نام تجاری)
 • آدرس ایمیل
 • وب سایت

اما برخی از پلتفرم‌ها، مانند Google Adwords، برای راه‌اندازی به اطلاعات پرداخت نیاز دارند، حتی اگر بلافاصله پرداخت را شروع نکنید.

2. کلمات کلیدی مورد نظر خود را پیدا کنید

تبلیغات PPC همه چیز در مورد مناقصه برای کلمات کلیدی هدف است. و برای استفاده حداکثری از تبلیغات خود، باید تبلیغات مناسب را هدف قرار دهید.

به سادگی انتخاب کلمات کلیدی مرتبط از بالای سرتان نیست. گاهی اوقات انتخاب اول شما بسیار رقابتی است، که CPC شما را افزایش می دهد، بنابراین بهتر است از یک مسابقه نزدیک استفاده کنید. اما شما فقط بهترین کلمات کلیدی را از طریق تحقیق پیدا خواهید کرد.

کلمات کلیدی به دو دسته تقسیم می‌شوند: 

دم کوتاه: اینها اصطلاحات کلی تری مانند «اسباب بازی گربه» یا «تجهیزات ورزشی» هستند. عبارات دنباله کوتاه معمولاً ترافیک غیرمجاز و با تبدیل کم را برای شما به ارمغان می آورد زیرا این کاربران به دنبال چیزی خاص نیستند.

Long tail: این‌ها عبارت‌های خاص‌تری مانند «آژانس بازاریابی محتوا در ملبورن» یا «خدمات ترجمه در لس‌آنجلس» هستند. کلمات کلیدی دم بلند اغلب کمتر رقابتی هستند زیرا برای مشاغل کمتری کاربرد دارند. آنها همچنین ترافیک کمتری نسبت به کلمات کلیدی کوتاه تر به ارمغان می آورند، اما این ترافیک آماده خرید است.

شما ممکن است از قبل ایده ای در مورد کلمات کلیدی که می خواهید هدف قرار دهید داشته باشید، اما ضروری است که معیارهای آنها را با ابزار برنامه ریزی کلمه کلیدی دوباره بررسی کنید.

ابزارهای برنامه ریزی کلیدواژه

ابزارهای برنامه‌ریزی کلمه کلیدی به شما تخمین‌هایی درباره نحوه عملکرد کلمات کلیدی می‌دهند. آنها رقابت یک کلمه کلیدی، میانگین هزینه هر کلیک، میانگین جستجوهای ماهانه و موارد دیگر را برجسته می کنند.

به طور کلی می خواهید کلمات کلیدی با رقابت و CPC کم اما حجم جستجوی بالا را هدف قرار دهید.

انبوهی از ابزارهای برنامه ریزی کلمات کلیدی وجود دارد. اما Google Ads یکی از محبوب ترین هاست زیرا منبع اصلی اطلاعات جستجو است – و رایگان است. به محض ایجاد حساب Google Adwords می توانید به برنامه ریز دسترسی پیدا کنید.

سایر ابزارهای برنامه ریزی کلمه کلیدی عبارتند از: 

 • Ahrefs
 • SEMrush
 • Moz
 • Keywordtool.io

3. بودجه مشخصی داشته باشید

یک بودجه ثابت نظارت بر عملکرد PPC شما و ایجاد تغییرات لازم را آسان تر می کند.

چند راه برای تعریف بودجه PPC شما وجود دارد: 

 • ببینید چقدر مایلید روزانه یا ماهانه هزینه کنید.
 • تصمیم بگیرید که به چه تعداد تبدیل نیاز دارید X نرخ تبدیل X CPC تخمینی.
 • آن را بر اساس تعداد کلیک‌های ایده‌آل در روز تنظیم کنید.

سکوهای تبلیغاتی دقیقاً از این بودجه روزانه پیروی نمی کنند چون کلیک های ثابتی دریافت نخواهید کرد. اما در طول ماه، پلتفرم زیر بودجه باقی خواهد ماند.

4. اولین کمپین PPC خود را ایجاد کنید

برای تنظیم کمپین خود باید حداکثر بودجه CPC خود را بدانید. برنامه ریزان کلمات کلیدی اغلب اعداد متوسط ​​CPC را به شما می دهند، بنابراین یک مکان عالی برای شروع وجود دارد.

اگر مطمئن نیستید، اکثر پلتفرم‌ها پیشنهاد قیمت خودکار را نیز ارائه می‌کنند تا پس از وارد کردن اطلاعات خود، همه چیز مورد توجه قرار گیرد.

اگر می خواهید قیمت پیشنهادی خود را به صورت دستی تنظیم کنید، چند دستورالعمل عبارتند از: 

 • تنظیم پیشنهاد خود در محدوده پیشنهادی Google Adwords (یا پلتفرم دیگر). پیشنهادهای زیر این محدوده ممکن است همچنان نشان داده شوند، اما احتمال کمتری برای این اتفاق وجود دارد.
 • اطمینان حاصل کنید که بودجه روزانه یا ماهانه شما برای تعداد کلیک های مورد نظر شما کافی است. اگر بودجه روزانه شما 5 دلار و CPC کلمه کلیدی 4 دلار باشد، تبلیغ شما فقط برای مدت کوتاهی نمایش داده می شود.
 • از بودجه‌ای استفاده نکنید که بیش از توان شما کلیک می‌کند. بودجه و زمان تبلیغات را صرف مشتریانی خواهید کرد که نمی‌توانید به آنها خدمت کنید

هنگامی که بودجه خود را شناختید، باید اطلاعات دیگری مانند کلمات کلیدی که برای آنها پیشنهاد می دهید و مکان های جستجوگر اضافه کنید.

در مرحله بعد، پیشنهاد خود را ارسال می‌کنید، آگهی خود را می‌نویسید و آن را به یک صفحه فرود مرتبط پیوند می‌دهید تا تبدیل‌ها را افزایش دهید.

در نهایت، می‌توانید اطلاعات پرداخت و صورت‌حساب خود را اضافه کنید و اجازه دهید تبلیغات شما اجرا شود.

5. عملکرد تبلیغات خود را نظارت کنید

زیبایی کمپین های PPC به انبوه داده هایی است که از تعاملات کاربر دریافت می کنید. می توانید CTR (نرخ کلیک)، CPC، نرخ تبدیل صفحه فرود و سایر عوامل را برای بهبود تبلیغات خود تجزیه و تحلیل کنید.

اگر تبلیغات PPC را در Google اجرا می‌کنید، می‌توانید یک حساب Google Analytics ایجاد کنید تا به داده‌های کمپین‌های خود بپردازید.

برای جمع‌آوری داده‌های آگهی خود، باید اقدامات تبدیل را در حساب خود تنظیم کنید. این اقدامات می تواند شامل خرید، تعامل فرم، کلیک یا هر چیزی که شما لازم می دانید باشد.

اسناد راهنمای Google Ads به شما نشان می‌دهد نحوه تنظیم ردیابی تبدیل.

برخی از راه‌های بهبود عملکرد تبلیغات عبارتند از: 

 • افزودن کلمات کلیدی منفی: اگر کلمات کلیدی مرتبط با تبلیغ شما مرتبط نیستند، بهتر است آنها را به عنوان یک کلمه کلیدی منفی اضافه کنید تا از پیشنهاد قیمت استفاده نکنید. آنها به طور تصادفی
 • کاهش کلمات کلیدی گران قیمت: اگر CPC شما برای پیشنهاد شما بسیار بالا است، باید بلافاصله کلمه کلیدی را کاهش دهید. در غیر این صورت، خود را برای از دست دادن پول آماده می کنید.

صفحه فرود خود را بهینه کنید: پلتفرم ها اغلب از تجربیات صفحه فرود برای رتبه بندی تبلیغات شما استفاده می کنند. صفحه خود را با جذاب‌تر کردن آن بهبود دهید، فراخوان‌های مختلف را آزمایش کنید و از صفحات فرود بهینه‌شده برای هر کلمه کلیدی استفاده کنید.

چقدر باید برای PPC پیشنهاد بدهم؟

میزان پیشنهاد برای کمپین های PPC به پیشنهاد شما و کلمات کلیدی مورد نظر شما بستگی دارد.

اگر محصول یا خدماتی را می‌فروشید که ارزش مشتریان آن 1000 دلار است، 5 دلار CPC احتمالاً خوب است مگر اینکه نرخ تبدیل کمتر از 1٪ داشته باشید. و اگر میانگین CPC یک کلمه کلیدی 5 دلار است، عاقلانه است که قیمت بیشتری را پیشنهاد ندهید زیرا ممکن است پول را هدر دهید.

برای شروع، می‌توانید کمی کمتر از میانگین پیشنهاد دهید و تا زمانی که نقطه شیرین CPC را پیدا کنید، قیمت پیشنهادی خود را افزایش دهید.

کنترل هزینه ها

بخش خوب در مورد کمپین های PPC این است که آنها هرگز از بودجه ماهانه شما تجاوز نمی کنند. بنابراین اگر CPC خود را خیلی بالا تنظیم کنید، اگر بودجه خود را روی 10000 دلار تنظیم کنید، میلیون ها دلار ضرر نخواهید داشت.

برعکس، شما نمی خواهید بودجه ای بسیار کم ایجاد کنید. به عنوان مثال، اگر کلمه کلیدی مورد نظر شما CPC 5 دلاری داشته باشد و بودجه روزانه شما 10 دلار باشد، اکثر کاربران تبلیغ شما را نمی بینند. بنابراین باید بودجه خود را افزایش دهید یا کلمه کلیدی با CPC کمتر پیدا کنید.

PPC infographic%0A%0A

%0A

مزایای PPC

کمپین‌های PPC به دلایلی از جمله موارد زیر جزء اصلی تبلیغات آنلاین هستند: 

سرعت به بازار

شما می توانید اولین تبلیغ خود را تنظیم کنید – و حتی شروع به ایجاد ترافیک کنید – در یک روز. طولانی‌ترین بخش فرآیند انتظار برای تأیید آگهی از پلتفرم است که معمولاً چند ساعت طول می‌کشد.

این سرعت باعث می‌شود تبلیغات PPC برای کسب‌وکارها و شرکت‌های جدیدی که می‌خواهند به سرعت ترافیک ایجاد کنند یا محصول جدیدی را آزمایش کنند عالی است.

هدف گیری و ردیابی

کمپین های PPC به شما امکان می دهند کلمات کلیدی فوق خاص و مناطق جغرافیایی را هدف قرار دهید. این ویژگی تضمین می کند که بودجه بازاریابی شما هدر نمی رود و تبدیل ها را بهبود می بخشد.

و از آنجایی که بسیاری از اقدامات آنلاین قابل ردیابی و تجزیه و تحلیل هستند، کمپین های PPC داده های ارزشمندی را در اختیار شما قرار می دهند. شما می توانید از این داده ها برای شکل دادن به کمپین های آینده، بهینه سازی تبلیغات فعلی و اطلاع رسانی به سایر تلاش های بازاریابی مانند SEO استفاده کنید. به این ترتیب، زمان خود را برای رتبه بندی در جستجوهای ارگانیک برای کلمات کلیدی بی سود تلف نخواهید کرد.

تنوع تبلیغات

تست Split یا A/B در بازاریابی ضروری است و کمپین های PPC اجرای آنها را آسان می کند. تغییرات کوچکی مانند استفاده از یک کلمه به جای کلمه دیگر می تواند CTR و CPC تبلیغات شما را بهبود بخشد.

و با PPC، می‌توانید به سرعت در مورد تبلیغات و صفحات فرود خود با قیمت چند کلیک بازخورد دریافت کنید. مهمتر از همه، تبلیغات PPC می تواند به شما کمک کند کلمات کلیدی، CTA، کپی و صفحات فرود را بسیار سریعتر بهینه کنید.

معایب PPC

در حالی که مزایای زیادی برای PPC وجود دارد، معایبی نیز دارد، از جمله: 

نظارت و بهینه سازی

اجرای کمپین های PPC برای سودآوری مستلزم نظارت و دستکاری مداوم است. ممکن است کلمات کلیدی مختلف محبوب تر شوند یا رقبا از شما پیشی بگیرند، بنابراین باید مراقب باشید.

اجتناب از تبلیغات

برخی از کاربران از نتایج جستجوی پولی مانند طاعون اجتناب می کنند. در حالی که این برای شما هزینه ای ندارد، یادآوری می کند که برای به حداکثر رساندن درآمد باید روی بازاریابی ارگانیک نیز تمرکز کنید.

هزینه هزینه

اگر کلمات کلیدی با رقابت بالا را هدف قرار دهید، کمپین های PPC می توانند گران باشند. و در آغاز، ممکن است تجربه کافی برای به دست آوردن بازگشت سرمایه خوب نداشته باشید. اما تا زمانی که تبلیغات خود را بهینه می کنید و مهارت های خود را بهبود می بخشید، PPC به یک کانال سودآور تبدیل می شود.

نکات PPC و آخرین روندها

چشم انداز PPC همیشه در حال تحول است. SEJ از بازاریابان برتر پرسید که چه روندهایی را برای سال 2022 و پس از آن انتظار دارند.

در اینجا چهار گرایش برتر وجود دارد: 

 • اتوماسیون: افراد هزاران داده تولید می کنند و برای تجزیه و تحلیل خوب آن ها اتوماسیون ضروری است. در حالی که انسان‌ها همچنان مسئولیت استراتژی را بر عهده خواهند داشت، هوش مصنوعی و داده‌ها نقش مهمی در شناسایی روندها و رفتارهای مشتری خواهند داشت.
 • داده های شخص اول: به دلیل به روز رسانی حریم خصوصی، شرکت ها باید داده های خود را جمع آوری و مدیریت کنند. در غیر این صورت، دقت هدف گیری آنها شروع به کاهش می کند. یکی از راه‌های انجام این کار، ابزار ردیابی تبدیل آفلاین Google است.
 • تنوع: به روز رسانی الگوریتم می تواند به شرکت هایی که به یک پلت فرم بازاریابی متکی هستند آسیب برساند. در عوض، تنوع تضمین می‌کند که کسب‌وکار شما می‌تواند تا زمانی که پس از به‌روزرسانی‌های جدید چگونه بازاریابی کنید، زنده بماند.

تبلیغات جستجوی پاسخگو (RSA): آگهی‌های RSA با تبلیغات متنی گسترده‌ای که ما به آن عادت کرده‌ایم متفاوت است. به نظر می رسد که آنها اینجا هستند تا بمانند، بنابراین بسیار مهم است که بهترین شیوه ها را برای آنها انجام دهیم.

نکات سریع PPC

 • همیشه زمانی را برای تجزیه و تحلیل و تنظیم دقیق کلمات کلیدی خود اختصاص دهید.
 • مراقب مبالغ پیشنهادی خود باشید تا مطمئن شوید که آگهی شما نمایش داده می شود و بیش از حد پرداخت نمی کنید.
 • مطمئن شوید که تبلیغ، کلمات کلیدی و صفحه مقصد شما زبان مشابهی دارند زیرا این همان چیزی است که کاربر در جستجوی آن است.
 • آزمایش تقسیم‌بندی منظم در قالب‌های تبلیغات، کپی، کلمات کلیدی و سایر تغییرات انجام دهید.
 • کار را برای مشتریان با صفحات فرود ساده آسان کنید.
 • همیشه از یک CTA در صفحه مقصد خود برای افزایش تبدیل استفاده کنید.
 • اطلاعات مشتری را در صفحه مقصد خود بخواهید تا بتوانید بعداً با آنها تماس بگیرید.
 • از ردیابی تبدیل برای بهینه سازی کمپین های PPC خود استفاده کنید.
تعداد بازید : 28

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها،پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

دفتر مرکزی
تلفن : 02128426511
دفتر زنجان
آدرس : زنجان-سعدی شمالی-خیابان بهار-ساختمان نگار-طبقه4
Layer 1