شماره تماس : 02128426511

سیستم های مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) و برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP) ممکن است قابل تعویض به نظر برسند. با این حال، به دلایل مختلف تفاوت‌هایی وجود دارد که می‌توانید یکی را بر دیگری انتخاب کنید. در این پست وجود دارد. ، ما سیستم های CRM در مقابل ERP را بررسی می کنیم و به شما کمک می کنیم تعیین کنید کدام یک برای سازمان شما بهتر است. اما ابتدا اجازه دهید این دو اصطلاح را با جزئیات بیشتری تعریف کنیم.

CRM چیست؟

CRM سیستمی است که فروش یک سازمان را مدیریت می‌کند. سرنخ ها و داده های مشتری این داده‌ها می‌تواند شامل این باشد که روشی مؤثر برای کسب‌وکارها برای مدیریت و تجزیه و تحلیل روابط با مشتریان بالقوه و ارتباط ماندن با آنها و افزایش فروش است.

سیستم‌های CRM بسیاری از فرآیندهایی را که در تلاش‌های فروش و بازاریابی برای ارائه همکاری بیشتر بین تیم‌ها و بهبود تبدیل‌ها انجام می‌شوند، ساده‌سازی می‌کنند. علاوه بر این، آنها یک منبع عالی از داده ها را ارائه می دهند و به تیم ها اجازه می دهند کمپین ها را در حال ردیابی و بهینه سازی کنند.

ERP چیست؟

An  سیستم ERP به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا اطلاعات را در همه بخش‌ها و مکان‌ها از طریق برنامه‌های تجاری یکپارچه ذخیره و به اشتراک بگذارند. می‌تواند به کسب‌وکارها در بسیاری از جنبه‌های مدیریت کسب‌وکار روزانه‌شان از فروش گرفته تا مدیریت پروژه، منابع انسانی و فراتر از آن کمک کند.

آنچه سیستم‌های ERP را منحصر به فرد می‌کند این است که بخش‌های مختلف کسب‌وکار را لمس می‌کنند. با به اشتراک گذاری داده ها، همکاری و تجزیه و تحلیل بهبود یافته، سیستم های ERP می توانند وسیله ای بسیار مقرون به صرفه برای بهبود فرآیندهای تجاری و بهره وری باشند.

CRM در مقابل ERP

بسیاری از سازمان‌ها هنگام تلاش برای تعیین اینکه آیا به CRM یا ERP نیاز دارند، سردرگم و غرق می‌شوند. تحقیق در مورد این دو سیستم، نحوه اعمال آنها در تجارت، و اینکه چگونه می توانند به طور خاص به برند شما کمک کنند، می تواند شما را به سوراخی که نمی دانستید وجود دارد، هدایت کند.

به عنوان مثال، اگر شروع به جستجو برای یافتن یک CRM برای سازمان خود کنید که به تیم فروش شما کمک کند تا تبدیل ها را افزایش دهند، در نهایت خواهید دید که راه حل های گسترده تری مانند سیستم های ERP در دسترس هستند که می توانند این قابلیت ها را در سراسر جهان گسترش دهند. سازمان شما.

طبق گزارش CRMSwitch.com،

[t]هدف CRM ارائه یک ذخیره جامع از داده های مشتری است که می تواند برای افزایش فروش، بهبود حفظ مشتری و کارآمدتر کردن روابط با مشتری استفاده شود.

“اگرچه از نظر اثر مشابه، سیستم های ERP و CRM از رویکردهای متفاوتی برای افزایش سود استفاده می کنند. ERP بر کاهش سربار و کاهش هزینه ها تمرکز دارد. با کارآمدتر کردن فرآیندهای کسب و کار، ERP میزان سرمایه صرف شده برای آن فرآیندها را کاهش می دهد. CRM برای افزایش سود با تولید حجم فروش بیشتر کار می کند. با یک مخزن استاندارد داده‌های مشتری، بهبود روابط با مشتری برای همه، از مدیران اجرایی گرفته تا نمایندگان فروش، آسان‌تر است. به نوبه خود، این روابط بهبود یافته منجر به افزایش وفاداری به برند و سود می شود.”(CRMSwitch )

کدام سیستم برای من بهترین است؟

آیا باید CRM، ERP یا هر دو را پیاده سازی کنید؟

بنابراین، کدام را باید اجرا کنید؟ خوب، این به نیازهای شما بستگی دارد، اما اگر تصمیم دارید فعلاً با یکی یا دیگری همراه شوید، باید مطمئن شوید که آنها می توانند در آینده یکپارچه شوند. CIO.com پیشنهاد می‌کند که چالش برای مشتریان این است که تصمیم بگیرند چه مقدار از هر نوع سیستم را بخرند و کجا می‌توانید با یک نسخه سبک‌تر به جای بهترین نسخه از آن استفاده کنید.

در نگاه اول، تفاوت CRM و ERP ناچیز است. به عنوان مثال، هر دو سیستم فرآیندها و دسترسی شما به داده ها را بهبود می بخشند. با این حال، در حالی که یک CRM بیشتر بر فعالیت‌های مقدماتی یک سازمان مانند تلاش‌های فروش و بازاریابی متمرکز است، ERP بیشتر بر فعالیت‌های پشتیبان مانند برنامه‌ریزی پروژه، مدیریت زنجیره تامین، و فعالیت‌های نوع حسابداری متمرکز است.

به طور خلاصه، ERP به سازمان ها کمک می کند تا فرآیندها را برای کاهش هزینه ها کارآمدتر کنند. CRM با ارائه ابزارهایی برای افزایش فروش، سود را افزایش می دهد.

علاوه بر این، در اینجا چندین نکته وجود دارد که باید هنگام تصمیم گیری اینکه کدام سیستم برای کسب و کار شما بهترین است در نظر بگیرید:

  • اگر به دنبال راه حل جامع تری برای کمک به کل سازمان خود هستید، ERP فراگیرتر است
  • اگر هدف اصلی شما گسترش فروش و توانایی های تیم فروش شما است، CRM تمرکز بیشتری دارد.
  • اگر به بهبود فرآیندهای کسب و کار در سراسر سازمان نیاز دارید، ERP پاسخگو است.
  • اگر فقط نیاز به بهبود فرآیندهای فروش و بازاریابی خود دارید، فقط باید روی یک راه حل CRM سرمایه گذاری کنید.

به خاطر داشته باشید که پیاده سازی یک سیستم ERP چالش برانگیزتر از پیاده سازی CRM است. اگر می خواهید با میوه کم آویزان شروع کنید، ابتدا یک CRM را امتحان کنید. اطمینان حاصل کنید که ERP شما می تواند با یک CRM قوی ادغام شود و بالعکس. علاوه بر این، مهم است که بودجه خود را درک کنید و چه چیزی در آن قرار می گیرد.

آیا می توانم از هر دو استفاده کنم؟

اکنون که CRM و ERP را بررسی کردیم، باید درک بهتری از محل مقایسه و تضاد آنها داشته باشید. همچنین به درک اینکه چگونه ممکن است بین این دو همپوشانی وجود داشته باشد که در صورت داشتن منابع سرمایه‌گذاری در هر دو، می‌توانید از آن استفاده کنید، کمک می‌کند. نکته کلیدی این است که آنها را ادغام کنید تا آنها را به کار شما وادار کنید.

یکپارچه‌سازی این دو می‌تواند به متمرکز کردن داده‌ها برای کمک به کاهش حجم داده‌هایی که در سیستم‌های جداگانه تکرار می‌شوند کمک کند و همکاری بیشتر را افزایش دهد. طبق Solutions Review، تولیدکنندگان شروع به دیدن مزایای یکپارچه سازی سیستم های ERP خود با راه حل های CRM برای کمک به ساده سازی فرآیندها و افزایش سودآوری کرده اند.

با این حال، وقتی همه چیز گفته شد و انجام شد، کلید یکپارچه سازی CRM و ERP این است که اطمینان حاصل شود که CRM شما می تواند با هر ERP یکپارچه شود یا اینکه ERP شما یکپارچه سازی CRM شخص ثالث را می پذیرد. وقتی از هزاران راه حل ممکن موجود در بازار تصمیم می گیریم، این چیزی است که باید در نظر گرفت.

نتیجه گیری

تعیین اینکه کدام راه حل برای سازمان شما بهترین است، در دراز مدت در زمان و هزینه شما صرفه جویی می کند. تعیین اینکه کدام راه حل برای اولین بار پیاده سازی شود، شروع خوبی است. همانطور که گفتیم، هزاران گزینه برای انتخاب وجود دارد، و تصمیم گیری می تواند طاقت فرسا باشد.

Agile CRM یک پل ارتباطی عالی بین این دو سیستم است، زیرا بیش از میانگین CRM شما ارائه می دهد. این یک سیستم مدیریت ارتباط با مشتری همه‌جانبه با ویژگی‌های اضافی است که به شما کمک می‌کند شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) را در همه جا بهبود ببخشید. با هر دو قابلیت اتوماسیون فروش و بازاریابی، تیم های شما قادر خواهند بود کارهای بیشتری را با زمان و تلاش کمتر انجام دهند. بهره وری و مسئولیت پذیری تیم با فعال سازی فروش CRM چابک و ویژگی های مدیریت وظیفه بی نظیر است. به‌علاوه، به‌عنوان بخشی از 500apps Infinity Suite برنامه‌های بهره‌وری در محل کار، می‌توانید عملکردهای بیشتری را به کسب و کار خود اضافه کنید.

راه‌حل‌های ERP و CRM با چنان سرعتی در حال رشد هستند که انتظار می‌رود ارزش بازاری دو سیستم 95.4 میلیارد در سال آینده. شما بهتر از هر کس دیگری کسب و کار خود را می شناسید. تصمیم بین CRM در مقابل ERP یک تصمیم مهم است. اطلاعات ذکر شده در اینجا به شما پایه خوبی برای شروع تحقیقاتتان می دهد.

تعداد بازید : 16

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها،پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

دفتر مرکزی
تلفن : 02128426511
دفتر زنجان
آدرس : زنجان-سعدی شمالی-خیابان بهار-ساختمان نگار-طبقه4
Layer 1