شماره تماس : 02128426511

 

معیارهای فروش برای استراتژی کسب و کار شما

ردیابی فروش خود بخش مهمی از هر استراتژی تجاری است. دانستن اینکه از چه نوع تجزیه و تحلیلی باید استفاده کنید می تواند به یک طرح تجاری قابل اعتمادتر منجر شود و به افزایش کیفیت خدمات یا محصول شما کمک کند. علاوه بر این، تیم فروش شما می تواند با یادگیری از داده های به دست آمده و استفاده از چند روش و استراتژی ساده، در زمان زیادی صرفه جویی کرده و سود بیشتری ایجاد کند.

با توجه به آنچه گفته شد، بیایید به معیارهای مهم فروش و نحوه شما نگاه کنیم می توانید از آنها برای بهبود کسب و کار خود استفاده کنید.

معیارهای فروش چیست؟

اندازه‌گیری هر نوع فعالیت فروش را می‌توان معیار فروش نامید. شبیه KPI ها (شاخص های کلیدی عملکرد) است اما کاملاً یکسان نیست.

تفاوت اصلی بین این دو این است که KPIهای شما معیارهای کلیدی عملکرد کلی کسب و کار شما هستند، در حالی که سایر معیارها لزوماً برای شرکت شما کلیدی نیستند اما می توانند منبع اطلاعاتی ارزشمندی باشند.

توجه داشته باشید که هر KPI یک معیار است، اما بیشتر معیارها KPI نیستند. معیارهایی که KPI نیستند اغلب توسط مدیریت فروش نادیده گرفته می شوند. این می تواند منجر به رکود در بخش فروش شرکت شود. استفاده از روش های مختلف برای سنجش موفقیت تیم های فروش و بازاریابی شما می تواند برای رشد بیشتر کسب و کار شما حیاتی باشد.

 

از چه معیارهای فروش باید استفاده کنم؟

این یک سوال رایج برای مدیران و مدیران تیم است. بسته به کسب و کار شما، تعداد زیادی معیار وجود دارد که می توانید برای هدف داده ها و تجزیه و تحلیل دقیق را دریافت کنید.

تصمیم گیری احساسی لزوماً اشتباه نیست، اما راه بهتری برای انجام آن وجود دارد: استفاده از داده های دقیق برای تصمیم گیری آگاهانه که بازاریابی شما را هدایت می کند و کمپین های فروش.

در اینجا برخی از مهم‌ترین و کارآمدترین معیارهای فروش وجود دارد که می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند!

1. الگوهای فروش در طول سال

اکثر محصولات فصل یا دوره ای دارند که فروش بالا یا پایین می رود.

وجود دارند که می توانند از چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشند، و روندهای کلان که می توانند یک چهارم کامل یا بیشتر ادامه داشته باشند.

استفاده از داده‌ها برای یادگیری این الگوها و دوره‌های خاصی که محصول شما تقاضای بالایی دارد، به شما کمک می‌کند کمپین‌های بازاریابی خود را بر این اساس زمان‌بندی کنید و به شما برتری نسبت به رقبای خود بدهید.

Sales Tracking Metrics

دانستن نقاط قوت و ضعف هر نماینده فروش، و همچنین داشتن بینش نسبت به نرخ بهره وری، دو بخش بسیار مهم در ردیابی فروش قابل اعتماد است.

افراد فروش ذاتاً جاه طلب هستند، بنابراین ایجاد نوعی هیئت مدیره می تواند به تشویق بیشتر آنها کمک کند و منجر به افزایش بهره وری شود. البته، به خاطر داشته باشید که نمایندگان ارشد و مدیران حساب ها همیشه نرخ بهره وری بالاتری خواهند داشت.

تعیین اهداف بلندپروازانه و در عین حال قابل دستیابی برای همه نمایندگان، تأثیر انگیزشی بر تیم شما خواهد داشت.

3. معیارهای رسانه های اجتماعی

استفاده از رسانه های اجتماعی به عنوان ابزار بازاریابی و کانالی برای ایجاد سرنخ های جدید می تواند بهترین راه برای کاهش هزینه های بازاریابی شما باشد.

لایک‌ها، اشتراک‌گذاری‌ها و نظرات داده‌های دست اول از طرفداران شما در اختیار شما قرار می‌دهد. پس از آن، تعدادی ابزار تحلیلی وجود دارد. که می تواند به شما در جمع آوری داده ها و صرفه جویی در زمان در تهیه گزارش کمک کند. معیارهای اصلی رسانه های اجتماعی که می خواهید دنبال کنید عبارتند از:

  • جلد
  • دسترسی
  • نامزدی
  • تأثیر

هر یک از این معیارها می‌تواند برای دریافت بازخورد ارزشمند از مشتریان و ایجاد سرنخ‌ها و فرصت‌های جدید مفید باشد.

4. ارزش طول عمر مشتری (CLV)

ارزش طول عمر مشتری یک معیار کلیدی برای بسیاری از مشاغل است و نشان دهنده درآمدی است که می توانید از یک مشتری خاص از اولین خرید تا لحظه ریزش کسب کنید.

این یک معیار مهم است زیرا هزینه های جذب مشتریان جدید بیشتر از پرورش مشتریان فعلی است. با دانستن نیازهای مشتریان خود، می توانید درآمد خود را ثابت نگه دارید.

ساده‌ترین راه برای محاسبه CLV، کسر هزینه‌های خرید و خدمات از درآمد ایجاد شده توسط مشتری است.

البته، هزینه های مشتری شما ممکن است در طول سال ها نوسان داشته باشد، در این صورت به معادله پیچیده تری نیاز خواهید داشت. منبع تصویر زیر را دنبال کنید تا توضیح کاملی در مورد سطوح مختلف ریاضیات CLV دریافت کنید.

Sales Tracking Metrics%0A%0A

%0A%0A%0A%0A

5. هزینه جذب مشتری (CAC)

هزینه جذب مشتری معیاری است که نشان می‌دهد شرکت شما چقدر برای جذب مشتریان جدید هزینه کرده است.

این معیار با ترکیب هزینه‌های کلی بازاریابی، فروش، و پشتیبانی محاسبه می‌شود و بر تعداد مشتریانی که در آن دوره به دست آورده‌اند تقسیم می‌شود.

بیشتر کسب و کارها به دنبال کاهش هزینه های CAC با هدف قرار دادن بازارهای مناسب هستند. CAC همچنین از نظر ارزش طول عمر مشتری (CLV) مهم است زیرا هزینه های CAC هرگز نباید بیشتر از CLV باشد.

همچنین، دانستن اینکه چقدر طول می‌کشد تا یک مشتری سودآور شود، می‌تواند تکنیک مفیدی برای پیشبرد کسب‌وکار شما باشد.

6. زمان پاسخگویی پیشرو

زمان پاسخگویی پیشرو معیار مهمی است که می‌تواند رشد کسب و کار شما را بیشتر کند. اساساً، مدت زمان لازم برای پاسخگویی شرکت شما به سرنخ بالقوه ای است که با تیم فروش شما تماس گرفته است.

یک نشان داده است که تنها 7 درصد از شرکت ها در عرض پنج دقیقه یا کمتر به سرنخ ها پاسخ می دهند. شگفتی بزرگتر در اینجا این است که 86٪ از شرکت ها از ابزارهایی مانند چت زنده برای پاسخگویی سریعتر استفاده نمی کنند.

Sales Tracking Metrics

اندازه‌گیری تلاش‌های پیگیری برای تماس با سرنخ‌ها نیز مهم است. اغلب، شما نمی توانید در اولین تماس یک معامله را ببندید. به خاطر داشته باشید که 80٪ از فروش پس از پنج بار پیگیری از طرف فروشندگان انجام می شود و 44 درصد از فروشندگان پس از یک بار تلاش منصرف می شوند.

Sales Tracking Metrics

نرخ ریزش تعداد مشتریانی را که در یک دوره زمانی معین از دست داده‌اید نشان می‌دهد و معمولاً به صورت ماهانه یا سالانه محاسبه می‌شود.

محاسبه ریزش ساده است: به عنوان مثال، اگر 100 مشتری دارید و 5 نفر از آنها را در یک دوره یک ماهه از دست داده اید، نرخ ریزش شما برای آن ماه 5٪ است.

می‌توانید ببینید که نرخ ریزش چگونه با CAC ارتباط دارد – کاهش هزینه‌های جذب مشتری با حفظ مشتریان قدیمی در حالی که به دست آوردن مشتریان جدید بهترین راه برای حفظ یک مدل کسب‌وکار سالم است. می‌توانید با انجام نظرسنجی‌ها برای برآورده کردن نیازهای مشتری و غیرقابل جایگزین کردن محصول خود در تجارت یا زندگی روزمره، نرخ ریزش خود را کاهش دهید.

8. نرخ تبدیل

نرخ تبدیل تعداد سرنخ هایی است که به مشتریان جدید تبدیل می شوند. اگر تیم بازاریابی شما 500 سرنخ جدید دریافت کند و تیم فروش شما بتواند 50 مورد از 500 مورد را برای تبدیل شدن به مشتری به دست آورد، نرخ تبدیل شما 10 درصد است.

شما باید نرخ تبدیل برای اولین بار و نرخ تبدیل بازگشتی.

اساساً، ما به این معیارها نگاه می کنیم تا پاسخ سؤالات کلیدی را بیابیم: وقتی شخصی برای اولین بار از وب سایت شما بازدید می کند، چه چیزی باعث می شود که بماند و محصول یا خدماتی را که ارائه می دهید بخرد؟ چند نفر از بازدیدکنندگان خود را در اولین بازدید از صفحه وب خود “تبدیل” کردید؟

بررسی نرخ تبدیل بازگشت نیز بسیار مفید است زیرا می تواند به شما نشان دهد چه چیزی باعث شده مشتری برای خرید دوم به صفحه وب شما بازگردد. استفاده از اطلاعات و تجزیه و تحلیل های جمع آوری شده می تواند نرخ تبدیل شما را بالاتر برده و منجر به کسب و کار پررونق تر شود.

9. درآمد دوره ای ماهانه

Sales Tracking Metrics

درآمدهای تکرارشونده ماهانه، که بیشتر به عنوان MRR شناخته می‌شود، یک معیار اساسی است که معمولاً توسط شرکت‌های مبتنی بر اشتراک یا SaaS استفاده می‌شود. این نشان دهنده میزان درآمدی است که هر ماه به شرکت شما باز می گردد و مبنایی برای یک مدل کسب و کار سالم است.

ساده ترین راه برای محاسبه آن، ضرب میانگین درآمد هر حساب (ARPA) در تعداد کل مشتریان است. چندین چیز وجود دارد که باید هنگام محاسبه MRR خود در نظر بگیرید، و آنها عبارتند از:

MRR جدید: تعداد مشتریان جدیدی که در آن ماه به دست آوردید

Expansion MRR: مواردی را نشان می‌دهد که یک مشتری قدیمی یک ارتقاء یا برنامه‌ها و خدمات اضافی را از شما خریداری می‌کند، بنابراین MRR شما را افزایش می‌دهد.

Churn MRR: لغو یا کاهش رتبه بخشی از نرخ ریزش است (در بالا بررسی کنید)، و پایین نگه داشتن این نرخ‌ها تا حد امکان راهی عالی برای مشاهده رشد ثابت در MRR شما است.

نتیجه گیری

معیارها و KPIهای بیشتری وجود دارد که می توانید از آنها برای بدست آوردن تجزیه و تحلیل و داده های دقیق برای بهبود رضایت مشتری، اطمینان از کیفیت بهتر محصولات یا خدمات خود و در نهایت افزایش رشد استفاده کنید. داشتن این اطلاعات و استفاده از آن به عنوان پایه ای برای رساندن شرکت خود به سطح بعدی برای هر کسب و کار حرفه ای و رشد محور حیاتی است.

تعداد بازید : 23

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها،پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

دفتر مرکزی
تلفن : 02128426511
دفتر زنجان
آدرس : زنجان-سعدی شمالی-خیابان بهار-ساختمان نگار-طبقه4
Layer 1