شماره تماس : 02128426511

استراتژی کسب و کار21 دسامبر 2021هلن آرمور

داده‌ها کلمه‌ای است که همه در جامعه تجاری بر زبان می‌آورند. و با قضاوت از آنچه مردم می گویند، این یک کالا با خواص تقریبا جادویی است.

داده‌ها می‌توانند رفتار مشتری را پیش‌بینی کنند. ; می تواند به طور کامل عملکرد داخلی یک کسب و کار را متحول کند. می تواند افراد تصادفی را به وفاداران برند تبدیل کند. و مهم نیست که چقدر از آن استفاده می کنید، تقریباً بلافاصله می توان آن را دوباره پر کرد.

در حالی که ما معتقدیم بسیاری از مردم در تحسین همه چیزهای مربوط به داده ها زیاده روی می کنند، باید قبول کنیم که داده ها نقش اصلی را در تدوین هر استراتژی تجاری مدرن ایفا می کنند. این امر به ویژه در بخش B2B صادق است، جایی که بینش مشتری نقش عمده‌ای در بازاریابی، فروش و خدمات مشتری دارد.

  • افزایش بهره وری
  • بازده بالاتر سهام (ROE)
  • بازده بالاتر سرمایه سرمایه گذاری شده (ROIC)
  • بازده دارایی بالاتر (ROA)

دلیل اینکه چرا برخی از کسب‌وکارها ارزش پول خود را با داده‌ها به دست نمی‌آورند، کمتر به خود داده‌ها مربوط می‌شود، و بیشتر به استراتژی داده‌های آنها یا فقدان آن مربوط می‌شود. اگر خودتان با استفاده از داده ها مشکل دارید، راهنمای زیر شما را در تمام مراحل لازم برای ایجاد یک استراتژی موثر مشتری مبتنی بر داده در سال جاری راهنمایی می کند.

1. تیم خود را جمع کنید

برای استفاده از داده‌ها برای دستیابی به اهداف تجاری، باید تیمی از متخصصان را برای اجرای عملیات جمع آوری کنید. این مهم ترین عنصر استراتژی داده شماست. اگر استعدادهای مورد نیاز را از قبل جمع آوری نکنید، بعداً با تنگناهایی روبرو می شوید و این می تواند کل استراتژی مشتری شما را به خطر بیندازد.

یک تیم داده معمولی باید حداقل شامل یکی باشد:

  • دانشمند داده، با تخصص در آمار، ریاضیات، یادگیری ماشین، برنامه‌نویسی، و تجسم داده‌ها،
  • تحلیلگر کسب و کار، با تجربه در نگاشت داده ها به نتایج کسب و کار، و بالعکس،
  • تکنسین، برای راه اندازی و نگهداری سخت افزار و نرم افزار برای پردازش داده ها.

با برگزاری جلسات داخلی و همچنین جلساتی با اعضای سایر بخش‌ها، به ویژه فروش، بازاریابی و خدمات مشتری، سعی کنید همکاری بین این کارشناسان را تقویت کنید.

2. اهداف خود را تعیین کنید

این قسمتی است که اکثر کسب‌وکارها با استفاده از داده، اغلب بدون توجه. داده‌ها فقط تا زمانی ارزش دارند که با هدف خاصی از آن استفاده کنید. در غیر این صورت، فضای روی هارد دیسک شما را اشغال می کند.

مشکل با هدف گذاری در این زمینه این است که شرکت ها اهداف خود را بیش از حد گسترده می کنند. «دستیابی به درآمد بالاتر» یک نتیجه معتبر از استفاده از داده است، اما در واقع هدفی نیست که به شما کمک کند تصمیم بگیرید که واقعاً کدام گام‌های مشخص را بردارید.

بهترین راه برای بیان اهداف در چارچوب استراتژی مشتری مبتنی بر داده، استفاده از

Customer Lifetime Value graph

3. جمع آوری و ذخیره داده ها

قبل از اینکه بتوانید از داده ها استفاده کنید، ابتدا باید آنها را جمع آوری کرده و سپس در یک مکان مناسب ذخیره کنید. همچنین باید اطمینان حاصل کنید که داده ها بین هر مرحله از این فرآیند یکپارچه حرکت می کنند.

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که داده های شما از کجا می آیند. کانال های زیادی برای جمع آوری داده ها وجود دارد که احتمالاً از برخی از آنها استفاده می کنید. این موارد شامل فعالیت وب سایت، مکاتبات ایمیل با مشتریان، لیست تماس، سابقه خرید مشتری و غیره می شود.

Data Collection graphic

اگر زیرساخت لازم را دارید، داده ها را می توان به صورت محلی ذخیره کرد، یا می توانید از راه حل های مبتنی بر ابر استفاده کنید. هر دو رویکرد مزایا و معایب خود را دارند. توصیه می کنیم با راه حل SaaS مبتنی بر ابر، قبل از اینکه متعهد به نصب سخت افزار تخصصی در دفتر خود شوید.

4. مدیریت و سازماندهی داده ها

داده ها در اشکال مختلفی وجود دارند، برخی از آنها توسط انسان قابل خواندن هستند در حالی که برخی دیگر برای رمزگشایی و استفاده مؤثر به نرم افزار تخصصی نیاز دارند. این امر پردازش دستی داده ها را دشوار می کند و به همین دلیل است که مشاغل از پلت فرم های اتوماسیون تخصصی مانند نرم افزار CRM استفاده می کنند. CRM می تواند به شما کمک کند داده ها را از کانال های مختلف به یک پایگاه داده یکپارچه ارسال کنید و یک رابط کاربری مناسب برای سازماندهی آن در اختیار شما قرار می دهد. این امر CRM را برای مدیریت موثر داده.

نرم افزار CRM همچنین به تیم داده شما کمک می کند تا پروژه ها را مدیریت کند، داده ها را به سایر تیم ها مانند فروش و بازاریابی ارسال کند.

5. نمایه های مشتری را توسعه دهید

بین اقدام و داده، واسطه‌ای وجود دارد که اغلب با اصطلاح «داده‌های عمل‌پذیر» یا «بینش عمل‌پذیر» توصیف می‌شود. ما داده‌های عملی به معنای اطلاعاتی است که می‌توانید بر اساس آنها به روشی مشخص عمل کنید و نتایج کسب‌وکار را هدایت کنید.

نمایه مشتری نمونه اولیه داده‌های عملی است. تفاوت بین نمایه مشتری و کل اطلاعاتی که در مورد یک مشتری دارید، در ساختار و مختصر بودن است. به عنوان مثال، مشتری که محصولات زیادی را در یک بازه زمانی کوتاه خریداری می‌کند و به دنبال آن دوره‌های خواب طولانی مدت می‌رود، می‌تواند به «خریدار فوری» کوتاه شود. خریداران تکان دهنده تمایل دارند به معاملات و تبلیغات به خوبی پاسخ دهند، که به شما امکان می دهد گام های مشخصی در جهت بهبود تجربه مشتری خود بردارید.

6. مسیرهای تبدیل سفارشی را ایجاد کنید

داده‌ها برای توسعه ابزارها و مواد بازاریابی برای استفاده در تبدیل ضروری هستند. این به این دلیل است که بیشتر داده ها تعصبات مشتری، محتوا و ترجیحات کانال و انواع دیگر اطلاعات شخصی را در خود جای داده اند. این به شما امکان می‌دهد مسیرهای تبدیل سفارشی را برای هر مشتری یا بخش مشتری ایجاد کنید.

شخصی‌سازی اولین چیزی است که باید هنگام تلاش برای استفاده از داده‌های مشتری در نظر داشت. یک قطعه محتوای تبلیغاتی شخصی‌شده، پتانسیل تبدیل بالاتری نسبت به تبلیغات عمومی دارد که برای هیچ‌کس خاص جذاب نیست.

یکی دیگر از امکان استفاده از داده برای تبدیل سفارشی از طریق مشتری omni-channel است. سفرها. هر مشتری کانال ارتباطی انتخابی خود را دارد. داده‌ها به شما امکان می‌دهد اینها را بیابید، که به شما امکان می‌دهد تا زمانی که مشتریان می‌خواهند، در جایی که آنها می‌خواهند، با آنها ارتباط برقرار کنید.

Data-driven customer strategy

7. نظارت، تست و بهینه سازی

آخرین قطعه پازل بهینه سازی مبتنی بر داده است. داده ها یک کمیت ثابت نیستند که به سادگی از آن استفاده کنید. این یک جریان دائماً در حال اجرا با حجم مشخص است. یکی از پیامدهای این امر این است که برخی از داده‌ها در طول زمان منسوخ می‌شوند و در این مرحله توسط داده‌های جدیدتر و مرتبط‌تر بازنویسی می‌شوند. و با تغییر داده ها، روش های استفاده موثر از آن نیز تغییر می کند.

این فرآیند را می توان با نظارت و آزمایش منظم بیشتر تقویت کرد. با زیر نظر گرفتن دقیق داده ها و آزمایش اینکه چقدر به موفقیت تجاری تبدیل می شود، زودتر متوجه خواهید شد که چه چیزی ارزش نگه داشتن دارد و چه چیزی باید کنار گذاشته شود.

از نظر عملی، داده‌ها به شما امکان می‌دهند مدل‌های تست A/B را برای بخش‌های استراتژی خود ایجاد کنید. برای مثال، زمان‌های ارسال ایمیل، سرفصل‌های ایمیل، کلمات کلیدی محتوا، و غیره قابل آزمایش هستند، که به شما کمک می‌کند موثرترین موارد مورد استفاده را تعیین کنید.

استفاده از داده برای رشد کسب و کار

داده ها در حال تبدیل شدن به ارزی برای عصر دیجیتال هستند. با سرمایه‌گذاری روی داده‌ها، شرکت‌ها می‌توانند استراتژی‌های مشتری محور مبتنی بر شواهد مستحکم را توسعه دهند که مستقیماً به نتایج کسب‌وکار بهتر ترجمه می‌شود. همین امروز روی استراتژی مشتری مبتنی بر داده خود کار کنید و مزیت رقابتی خود را برای آینده تضمین کنید.

تعداد بازید : 22

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها،پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

دفتر مرکزی
تلفن : 02128426511
دفتر زنجان
آدرس : زنجان-سعدی شمالی-خیابان بهار-ساختمان نگار-طبقه4
Layer 1