شماره تماس : 02128426511

مدیریت ارتباط با مشتری، یا CRM، بخشی جدایی ناپذیر از هر کسب و کاری است. این به حفظ مشتریان قدیمی و به دست آوردن مشتریان جدید کمک می کند تا به فروش بیشتر کمک کند. این به عنوان یک پایگاه داده مرکزی عمل می کند که در آن تمام اطلاعات مربوط به مشتریان ذخیره می شود.

خب، این ترکیبی از استراتژی‌ها، شیوه‌ها و فناوری‌ها است که به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا تعاملات و داده‌های مشتری را در طول چرخه حیات مشتری مدیریت کنند. بنابراین داده کاوی از کجا وارد می شود؟ یک CRM خوب فقط به شما در جمع آوری، ذخیره و سازماندهی داده ها از هر منبع ممکن کمک می کند. به عنوان مثال، با یک سیستم مدیریت اسناد ترکیب می شود تا تمام اطلاعاتی را که می تواند جمع آوری کند. با این حال، بهترین نرم افزار CRM برای تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها نیز مدل سازی شده است.

اجازه دهید ابتدا اصطلاح “داده کاوی” را درک کنیم.

داده کاوی چیست؟

داده کاوی همه چیز در مورد یافتن الگوها و روابط پنهان در حجم زیادی از داده است. ابتدا داده‌ها جمع‌آوری می‌شوند، که با انتخاب یک الگوریتم مناسب برای کشف روندها و همبستگی‌ها برای تسهیل تصمیم‌گیری بهتر تجاری دنبال می‌شود.

الگوریتم اصلی کار در مورد شناسایی روندها در مجموعه ای از داده ها و استفاده از تجزیه و تحلیل برای تعریف پارامتر است.

نقش داده کاوی در CRM

هدف اصلی CRM ایجاد ارتباط با مشتریان و سایر افراد است. برای اطمینان از بهترین رابطه با مشتریان، داشتن تمام اطلاعات صحیح و گروه بندی صحیح آن ضروری است.

با تمام اطلاعاتی که سیستم جمع آوری می کند، داده کاوی می تواند کمک بزرگی باشد. داده کاوی می تواند به تجزیه و تحلیل و پردازش داده ها کمک کند و تعامل کسب و کار با مشتریان و مشتریان آینده را آسان تر کند.

اگرچه داده‌کاوی یک روند نسبتاً جدید است، اما کسب‌وکارها از همه بخش‌های عمودی سرمایه‌گذاری در فناوری داده‌کاوی را آغاز کرده‌اند. شرکت‌ها می‌توانند داده‌های تاریخی و اطلاعات مشتریان خود را مطالعه کرده و آنها را برای فرآیند بهتر وارد ابزار کنند. برای یک بار هم که شده، قطعا به بهبود حفظ مشتری کمک می کند زیرا می توانید رفتار خرید آنها را تجزیه و تحلیل کنید و خدمات سفارشی به آنها ارائه دهید.

به شما یک دید کلی از چرخه زندگی مشتری می دهد که شامل شناسایی، جذب، حفظ و توسعه مشتری است. عناصر حیاتی داده کاوی عبارتند از مدل سازی پیش بینی، پیش بینی، و تکنیک های مدل سازی توصیفی.

ترکیب داده‌کاوی با CRM می‌تواند به شما در انتخاب مشتری مناسب، تقسیم‌بندی مخاطبان، تنظیم سیاست‌های قیمت‌گذاری بهینه و موارد دیگر کمک کند.

مزایای داده کاوی در CRM

برخی از زمینه هایی که کاربرد داده کاوی در CRM می تواند بسیار مفید باشد:

به پیش بینی فروش کمک می کند

داده کاوی می تواند به شما در پیش بینی روندهای آینده با تجزیه و تحلیل رفتارهای گذشته توسط مردم کمک کند. این برای تصمیم گیری مجدد برای ذخیره سازی بسیار مفید است، زیرا نه محصولات خود را زیاد می کنید و نه آن را کم می کنید تا مشتری شما مجبور نباشد دست خالی برگردد.

به طور خلاصه، در زنجیره تامین و مدیریت مالی به شما کمک می‌کند که با هم مرتبط هستند. و بدین ترتیب، کنترل عملیات داخلی خود را به دست خواهید آورد.

داده کاوی در CRM

به تقسیم بندی بازار کمک می کند

داده کاوی به شما کمک می کند تا به درستی مخاطبان مورد نظر خود را بر اساس جمعیت شناختی، رفتار خرید، بخش بندی کنید ، جنسیت و عوامل دیگر اطلاعات را می توان از طریق نوعی بررسی بازار، پلتفرم های رسانه های اجتماعی و موارد دیگر جمع آوری کرد.

سپس می‌توانید کمپین بازاریابی و استراتژی خود را طراحی کنید و سلایق و ترجیحات آنها را در نظر داشته باشید. . این به طور خودکار منجر به افزایش ROI برای کسب و کار شما می شود. با حذف مشتریانی که به محصول شما علاقه چندانی ندارند، ناکارآمدی را حذف می کند و در وقت و هزینه شما صرفه جویی می کند.

به اتخاذ تصمیمات تجاری سریع و هوشمند کمک می کند

داده کاوی از تحلیل مدل پیش بینی برای تعیین ارزش طول عمر هر مشتری استفاده می کند. با چنین اطلاعات و بینش های عمیق، شما را قادر می سازد تا با اطمینان از تخصیص مناسب وجوه، خدمات شخصی سازی شده را برای هر مشتری به طور مناسب ایجاد کنید.

برای مثال، راه‌حل نرم‌افزار صورت‌حساب شما حاوی تمام اطلاعات مربوط به مشتریان جدید و قدیمی شما است. می‌توانید اطلاعات را جمع‌آوری کنید و از آن برای مطالعه رفتار خرید آن مشتریان استفاده کنید و تجربه‌ای شخصی برای آنها ایجاد کنید.

به تشخیص تقلب کمک می کند

یک مزیت اصلی این است که به کشف تقلب کمک می کند. چگونه؟

برای شروع، فعالیت های تقلبی گذشته را تجزیه و تحلیل می کند تا از تکرار مجدد آن جلوگیری کند. آن را زیر نظر دارد و در صورتی که متوجه یک فرآیند معاملاتی مشابه در ماهیت شود، بلافاصله تشخیص می دهد. این به مشاغل اجازه می دهد تا اقدامات اصلاحی برای جلوگیری از وقوع تقلب انجام دهند.

موسساتی مانند بانک‌ها و سایر شرکت‌های مالی می‌توانند استفاده از داده کاوی برای پیش بینی روندهای کلاهبرداری و کاهش تعداد بدهی های معوق.

به افزایش وفاداری مشتری کمک می کند

هر بار که یک رقیب قیمت کمتری ارائه می دهد، مشتریان از یک کشتی به کشتی دیگر می پرند. اگر می خواهید این نرخ ریزش مشتری را کاهش دهید، داده کاوی می تواند به شما کمک کند.

برای مثال، داده کاوی از مدلی به نام ‘خوشه مشتری’، که به موجب آن از داده های مخاطبان در سایت های رسانه های اجتماعی برای ایجاد ایده هایی برای بهبود خدمات برند، جلب رضایت مشتریان و افزایش وفاداری استفاده می کند.

در واقع، داده کاوی همیشه مشتری محور نیست. ورودی‌های کارمندان شما همچنین می‌تواند بینشی عالی در مورد نحوه بهبود خدمات، دریافت بازخورد در مورد توسعه محصول و موارد دیگر به شما بدهد.

به طور خلاصه، تعیین ارزش مادام العمر مشتری نه تنها به شما کمک می کند تا هزینه های خرید خود را بهبود بخشید، بلکه شما را قادر می سازد تا دریابید که چرا مشتریان وثیقه می گذارند. و با شناسایی دلایل، می توانید استراتژی هایی در مورد چگونگی حفظ مشتریان خود و افزایش وفاداری به برند ایجاد کنید.

به پیش بینی اعداد برای ادعاهای گارانتی کمک می کند

داده‌کاوی به شما کمک می‌کند تعداد مشتریانی را که واقعاً از ضمانت‌نامه‌ای که تنظیم کرده‌اید پول نقد دریافت می‌کنند، پیش‌بینی کنید. سپس می توانید میانگین هزینه آن ادعاها را محاسبه کنید.

معمولاً با مشاهده داده‌های ضمانت‌ها یا ضمانت‌های گذشته، فروش خالص و سود انجام می‌شود.

کلمات پایانی

واضح است که بهره برداری از CRM در این عصر تجزیه و تحلیل داده، شما را قادر می سازد فرصت های تجاری را بهینه کنید. کل فرآیند ایجاد و حفظ ارتباط با مشتری را سازنده تر می کند.

هرچه داده‌های بیشتری جمع‌آوری کنید، ارزش بیشتری می‌توانید به مشتریان خود ارائه دهید، که در نهایت می‌تواند منجر به افزایش درآمد شود. با این حال، تا حد زیادی به این بستگی دارد که چگونه به طور موثر از داده ها استفاده می کنید. کلید یک CRM موثر فقط در جمع آوری داده ها نیست، بلکه در نحوه سازماندهی و تفسیر آن نیز هست.

بنابراین اگر با حجم زیادی از داده‌های مشتری نشسته‌اید و کاری با آن انجام نمی‌دهید، وقت آن است که اقدام کنید. این یک فرصت عالی برای استفاده حداکثری از داده های کسب و کارتان است.

 

هیمانشو سینگ یک متخصص بازاریابی در SoftwareSuggest است، او در پلتفرم‌های نرم‌افزاری مانند پلتفرم‌های تجارت الکترونیک، نرم‌افزار صدور صورت‌حساب، مدیریت اسناد به خوبی تسلط دارد. او همچنین به حوزه هایی مانند یادگیری ماشین و نیمه هادی ها علاقه مند است. در اوقات فراغت خود از گیتار، بدمینتون و عکاسی لذت می برد.

تعداد بازید : 34

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها،پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

دفتر مرکزی
تلفن : 02128426511
دفتر زنجان
آدرس : زنجان-سعدی شمالی-خیابان بهار-ساختمان نگار-طبقه4
Layer 1