شماره تماس : 02128426511

از دست دادن داده ها یک خطر جدی برای مشاغل و شرکت ها در هر اندازه است. امروزه داده ها سوخت اصلی تجارت با شرکت هایی است که به خدمات دیجیتال، تجارت الکترونیکی و فضای ذخیره سازی ابری.

به همین دلیل، از دست دادن داده ها به معنای واقعی کلمه از دست دادن زمان و پول است. برای دقیق تر بودن هر رکورد از دست رفته به طور متوسط ​​150 دلار در سراسر جهان و 155 دلار در بریتانیا هزینه دارد. از دست دادن داده‌ها می‌تواند به دلایل مختلفی رخ دهد، از جمله حذف تصادفی، جرایم سایبری، آسیب فیزیکی، و خطاهای قالب‌بندی.

از دست دادن داده ها

اگرچه در برخی موارد، داده های از دست رفته را می توان بازیابی کرد، این فرآیند به کمک متخصصان فناوری اطلاعات نیاز دارد. به منظور کاهش پتانسیل از دست دادن داده در شرکت شما، بسیار مهم است که بدانید چه چیزی منجر به آن می شود. در اینجا برخی از دلایل رایج از دست دادن داده ها و راه های جلوگیری از وقوع آنها آورده شده است.

اکثر ما هنوز انسان هستیم

همه ما می دانیم که کارمندان عاری از خطا نیستند و به طور طبیعی مرتکب اشتباه می شوند.

خطای انسانی هنوز یکی از دلایل اصلی از دست دادن داده برای کسب و کار شما. همچنین در برخی از دلایل دیگر از دست دادن اطلاعات نقش دارد و از جمله آنها آسیب به هارد دیسک، خرابی نرم افزار، ریختن مایعات و قالب بندی هارد دیسک می شود. واضح ترین راه برای جلوگیری از این خطاها آموزش صحیح است.

کارمندان شما باید نحوه عملکرد سیستم های پردازش و پشتیبان گیری داده های شرکت شما را درک کنند. به عبارت ساده، آنها باید بدانند که آیا اسنادی که با آنها کار می کنند باید به صورت دستی ذخیره شوند یا به طور خودکار پشتیبان گیری می شوند.

خودکارسازی ثابت کرده است که بهترین پیشگیری از خطاهای انسانی مانند حذف و بازنویسی است. این به سادگی تعامل انسان با داده های حساس را به حداقل می رساند.

جریان کاری بهینه نیز یک راه عالی برای پیشگیری است، زیرا اساساً فضای کمی برای خطای انسانی باقی می‌گذارد و در وقت کارگران نیز صرفه‌جویی می‌کند.

ویروس های مزاحم

در کنار هک، ویروس‌ها و بدافزارها تهدید شماره یک شرکت‌ها و داده‌های آن‌ها هستند.

آنها می توانند داده های گرانبها را حذف یا سرقت کنند یا عملیات تجاری را کند کنند که در نهایت عملکرد شرکت را از بین می برد.

متداول ترین راه برای دریافت ویروس از طریق حمله مبتنی بر ایمیل یا فیشینگ، که در آن کارمندان وسوسه می شوند و روی یک پیوند خراب کلیک می کنند. قبلاً در مورد پروتکل های امنیتی ایمیل صحبت کردیم. ، بنابراین حتماً آن را بخوانید.

گوگل کاهش شدید وب‌سایت‌های بدافزار را در سال 2019 گزارش کرده است. این چیز عجیبی نیست زیرا وضعیت طبیعی وب‌سایت‌های بدافزار است و Google همیشه بازی موش و گربه را بازی می‌کند، به همین دلیل است که این نمودار همیشه اوج دارد.

از دست دادن داده ها

برای محافظت از رایانه‌های خود در برابر ویروس‌ها و بدافزارها، نصب نرم‌افزار ضد ویروس مناسب ضروری است. همیشه آنها را به روز نگه دارید و اسکن های منظم را اجرا کنید، ویروس ها و بدافزارها را قبل از اینکه آسیب جدی وارد کنند، شناسایی کنید.

همچنین در صورتی که برنامه مخربی به نحوی وارد سیستم شما شود از سیستم نسخه پشتیبان تهیه کنید.

با روند BYOD شایع تر است در در سال های اخیر، توصیه می شود که استفاده از دستگاه های قابل حمل را در شرکت خود محدود کنید. تحقیق انجام شده توسط Symantec نشان می‌دهد که ۲۱ درصد از شرکت‌ها با نشت داده‌ها از طریق BYOD مواجه می‌شوند.

با تعداد زیادی دستگاه متصل به سیستم شما، پورت های USB می توانند مقصر اصلی نشت داده ها باشند.

یک لامپ USB ساده را می توان به گونه ای تغییر داد که هر ضربه کلید را گرفته و آن را از طریق بلوتوث به رایانه دیگری منتقل کند. مطمئن شوید که کارمندان شما از دستگاه‌هایی استفاده نمی‌کنند که کاملاً به آنها اعتماد ندارند.

نقص سخت افزار

داده ها اغلب به دلیل نقص و خرابی واحد ذخیره سازی فیزیکی داده ها از بین می روند. علاوه بر مسائل خارجی مانند میدان های مغناطیسی و گرمای بیش از حد، خرابی هارد دیسک را می توان به مشکلات داخلی مانند خرابی نرم افزار نیز نسبت داد.

به مرور زمان، درست مانند هر دستگاه دیگری، هارد دیسک از کار می‌افتد، بنابراین بسیار مهم است که علائم خرابی قریب‌الوقوع را تشخیص دهید. برخی از آنها تصادفات مکرر، سرعت پایین پردازش، صداهای کلیک یا ساییدن و گرم شدن بیش از حد است.

امروزه، هارد دیسک های سنتی کم کم با SSD (درایوهای حالت جامد) جایگزین می شوند. مزیت بزرگ SSD این است که قطعات متحرک ندارد و کمتر در معرض خرابی یا خرابی است. برخی از معایب SSD ها قیمت و محدودیت “نوشتن” آنها بود. با پیشرفت های اخیر، محدودیت نوشتن به طور تصاعدی افزایش یافته است، و حتی ارزان ترین درایوها می تواند 2.5 برابر فضای نوشتاری بیشتر از آنچه روی برچسب وعده داده شده ارائه دهد.

هنگام مقایسه فضای ارائه شده و قیمت، HDD همچنان برنده است، اما با رفتن بیشتر و بیشتر کسب‌وکارها به فضای ابری، این واقعیت غیرضروری می‌شود.

به طور کلی، مهم است که اقدامات پیشگیرانه را برای محافظت از داده های رایانه خود صرف نظر از نوع هارد دیسک آن انجام دهید. با توجه به Disk Drill Data Recovery برای Mac، روش‌های مختلفی برای بازیابی اطلاعات از دیسک ها، دستگاه ها و حتی وب سایت ها آسیب دیده است. با این حال، اگر با هارد دیسک خود مشکل دارید، مواردی وجود دارد که حتی افراد حرفه ای نیز نمی توانند اطلاعات را به طور کامل بازیابی کنند، همه اینها به میزان آسیب بستگی دارد. اجزای مدرن‌ترین مک‌بوک‌ها دارای هارد دیسکی هستند که در نهایت پتانسیل شکستن را دارد.

بازگشت به دوران تاریک

هنگامی که برق قطع می‌شود، سیستم‌ها بدون هشدار خاموش می‌شوند و عملیات تجاری شما متوقف می‌شود. اگرچه این اغلب اتفاق نمی‌افتد، خاموشی‌های پیش‌بینی‌نشده نه تنها باعث از دست رفتن داده‌ها می‌شوند، بلکه باعث خراب شدن فایل‌های موجود شما می‌شوند.

صرف نظر از بسیاری از برنامه‌ها که دارای ویژگی‌های ذخیره خودکار هستند، اکثر سیستم‌عامل‌ها به روش‌های خاموش کردن پیچیده نیاز دارند که در صورت عدم رعایت آنها حتی می‌تواند به هارد دیسک‌های شما آسیب برساند. به منظور به حداقل رساندن احتمال آسیب رساندن به داده های شما از قطع برق، بهترین راه تهیه نسخه پشتیبان منظم و خودکار از سیستم است.

یک راه حل دیگر برای این مشکل، فناوری ابری است. این به شما امکان می دهد به جای استفاده از فضای ذخیره سازی رایانه خود، داده ها را در اینترنت ذخیره کنید. اطلاعات شما در سرورهای مجازی نگهداری می شود که به مراکز داده متصل می شوند. این مراکز زیرساختی برای محافظت از داده های شما بسیار بهتر از میانگین تیم فناوری اطلاعات داخلی شما دارند.

از دست دادن داده ها

اگر هکرها دسترسی کافی به سیستم شما داشته باشند، می توانند به داده های شما آسیب جدی وارد کنند و حتی می توانند به کل فرآیندهای شبکه آسیب برسانند. برای اینکه هکرها را از سیستم خود دور نگه دارید، همیشه از سرورهایی با امنیت خوب استفاده کنید، فایروال های کافی داشته باشید و همانطور که قبلاً گفته شد، از رمزهای عبور استفاده کنید که هک کردن آنها آسان نیست.

به غیر از هکرها، گاهی اوقات داده ها توسط افراد داخلی به سرقت می رود. این اتفاق برای یک بانک کانادایی اخیراً رخ داد که یکی از کارمندان اطلاعات مشتری را با شخص ثالث به اشتراک گذاشتند. اطلاعات 2.7 میلیون نفر و 173000 شرکت تحت تأثیر قرار گرفتند. البته، کارمند فوراً اخراج شد، اما این نمی‌توانست آسیب عظیم اعتماد مشتری و تصویر برند را ترمیم کند.

برای جلوگیری از این امر، اجرای سطوح مختلف مجوز را برای کارمندان در نظر بگیرید، زیرا باعث می شود دسترسی افراد داخلی به داده های سطح بالای شرکت شما دشوارتر است.

قدرت رمز عبور را افزایش دهید

با مقدار داده‌های حساس روی دستان شما، ایجاد یک محیط محافظت شده با رمز عبور الزامی است. در سال 2019 فیسبوک اعتراف کرد که از سال 2012 گذرواژه های بیش از 600 میلیون کاربر را به درستی ایمن نکرد. همین مطالعه نشان می دهد که 38 درصد از کاربران رمزهایی دارند که هرگز منقضی نمی شوند، این می تواند یک نقص بزرگ در زره امنیتی شما باشد.

اولین قدم در حفاظت از رمز عبور این است که همیشه از استفاده کنید احراز هویت دو مرحله ای.

با این سیستم، کارمندان پیامی را بر روی تلفن هوشمند خود دریافت می کنند که از طریق آن مجموعه دومی از کدها را برای دسترسی به یک حساب دریافت می کنند. به زبان ساده، احراز هویت دو عاملی به تأیید هویت شخصی که سعی در دسترسی به داده‌های حساس دارد کمک می‌کند.

در اینجا چند باید و نباید دیگر در مورد تولید رمز عبور آورده شده است:

کارها

  • گذرواژه‌های حداقل 8 کاراکتری
  • اجازه دادن به کاراکترهای ASCII
  • تأیید کنید که رمز عبور شما به‌عنوان شناخته‌شده از طریق فهرست‌های رمز عبور فهرست نشده است
  • گذرواژه‌های خود را به‌طور تصادفی ایجاد کنید

نباید

  • از کلمات فرهنگ لغت استفاده نکنید
  • از رمزهای عبور مجدد استفاده نکنید
  • از نام حیوانات خانگی، افراد، مکان‌ها استفاده نکنید
  • از رشته های صفحه کلید مجاور استفاده نکنید
تعداد بازید : 20

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها،پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

دفتر مرکزی
تلفن : 02128426511
دفتر زنجان
آدرس : زنجان-سعدی شمالی-خیابان بهار-ساختمان نگار-طبقه4
Layer 1