شماره تماس : 02128426511

تحلیل رقبا می تواند عامل بسیار مهمی در رشد کسب و کار شما باشد. این به شما کمک می کند تا با سایر شرکت ها در بخش خود آشنا شوید. با درک نقاط قوت و ضعف آنها، می توانید از اشتباهات آنها درس بگیرید و فرصت هایی را شناسایی کنید که می توان از آنها در بازار استفاده کرد. همچنین درک بهتری از مشتریان و بالقوه‌های شما، روندهای صنعت، کارایی روش‌های مختلف بازاریابی دیجیتال و بسیاری موارد دیگر را تضمین می‌کند.

بدیهی است که تمام این اطلاعات می تواند برای تلاش های بازاریابی دیجیتال شما بسیار ارزشمند باشد. البته، تجزیه و تحلیل مناسب رقبا به این معنا نیست که به سادگی از تاکتیک های بازاریابی رقبای خود کپی کنید. بسیار عمیق تر می شود و از این دانش به روشی پیچیده تر استفاده می کند.

در اینجا دلیل و نحوه انجام تجزیه و تحلیل رقبا به روش صحیح آمده است.

رقیب شما کیست؟

گاهی اوقات تشخیص اینکه دقیقاً رقیب شما چه کسی است دشوار است، و یک قانون ساده معمولاً در شناسایی این کار مؤثر است. اگر محصول مشابه و مخاطبان مشابهی با شرکت دیگری دارید، می توان آنها را رقیب مستقیم شما نامید. و اگر فقط یکی از این موارد مشترک دارید، احتمالاً رقابت غیر مستقیم شماست.

ابزارهای زیادی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند همپوشانی مخاطب را شناسایی کنید. علاوه بر ابزار الکسا، Ahrefs، Moz و بسیاری دیگر می‌توانند به شما بینشی در مورد اینکه چه کسی رقیب شماست، می‌دهند.

البته، اگر دانش کافی از بازار و تجربه در بخش خود داشته باشید، از قبل رقبای خود را می شناسید. با این حال، مواردی وجود خواهد داشت که برای اولین بار با برخی از آنها در فرآیند تحقیق مواجه خواهید شد.

تجزیه و تحلیل محصول

اگر می خواهید دانشی در مورد رقبا به دست آورید که به شما در بهبود بازاریابی کمک می کند، نباید با تحلیل بازاریابی آنها شروع کنید. اولین چیزی که در لیست قرار می گیرد باید یک نمای کلی از تجارت آنها باشد تا احساسی نسبت به شرکت داشته باشید و سپس تجزیه و تحلیل محصول که ممکن است به شما بگوید چگونه می توانید محصول خود را تبلیغ کنید.

بسیار مهم است که ویژگی‌های اصلی محصول و پیشنهاد فروش منحصر به فرد (USP). بررسی کنید که محصول شما در مقایسه با محصول رقبای شما چه کمبودی دارد و مناطق خاصی را که در آن محصول شما دست بالا را دارد، شناسایی کنید. از این هوش برای تعیین USP خود استفاده کنید و بر مزایا و ویژگی های انحصاری محصول خود در کمپین های بازاریابی خود تأکید کنید.

ترافیک وب

مرحله بعدی تجزیه و تحلیل ترافیک وب سایت رقبای شما است. شما باید بررسی کنید که کدام یک از رقبای شما بیشترین بازدید و بازدید از صفحه را دارند و چگونه مخاطبان آنها با هر یک از صفحات یا پست های خود ارتباط برقرار می کنند. این می تواند چیزهای زیادی در مورد آنچه در بازاریابی دیجیتال در بخش صنعت شما کار می کند به شما بگوید. از آنجایی که به Google Analytics رقبای خود دسترسی ندارید، دقیق ترین راه برای تعیین ترافیک وب سایت از طریق Ahrefs و SEMrush است.

آگاه باشید که این ابزارها از الگوریتم پیش‌بینی ترافیک خود استفاده می‌کنند تا نتیجه نهایی با واقعیت متفاوت باشد.

بازاریابی دیجیتال

علاوه بر این، اطلاعاتی که بیشترین کلیک‌هایشان را از کجا دریافت می‌کنند می‌تواند بسیار مهم باشد. در مرحله اول، به شما می گوید که اکثر این مخاطبان از نظر جغرافیایی در کجا هستند، که می توانید از آن برای تشویق گسترش بازار یا تلاش های تبلیغاتی خود را سفارشی کنید و متناسب با نیازها و انتظارات از مخاطبان بالقوه خاص و ثانیاً، تجزیه و تحلیل اینکه کدام وب‌سایت‌ها، پلتفرم‌ها یا شبکه‌های اجتماعی بزرگترین منابع ترافیک آنها هستند، می‌تواند نشان دهد که کدام کانال‌ها باید برای تبلیغات مؤثرتر باشند، و همچنین از کدام کانال‌ها ممکن است در حال حاضر کمتر استفاده شود.

SEO

وقتی صحبت از سئو به میان می آید، چندین عنصر وجود دارد که باید به آنها توجه کنید. اساس ارزیابی سئوی رقبای شما تحلیل کلمه کلیدی است.

شما باید کلمات کلیدی رتبه بندی را برای هر یک از رقبای خود مطالعه کنید و بررسی کنید که کدام کلمات کلیدی بیشترین بازدید را دارند. همچنین می توانید هزینه کلمات کلیدی خاص را با GoogleAds کشف کنید و حجم جستجوی هر کدام را تجزیه و تحلیل کنید تا بتوانید استراتژی بهینه سازی خود را برای هدف قرار دادن این کلمات کلیدی تنظیم کنید. در اینجا در سیستم های واقعا ساده، ما از Moz.com برای تجزیه و تحلیل کلمات کلیدی خود استفاده می کنیم.

بازاریابی دیجیتال

علاوه بر این، حجم جستجوی عبارات خاص می تواند چیزهای زیادی در مورد نیازها و عادات مصرف کننده آشکار کند. شما می توانید دریابید که چه چیزی آنها را در ارتباط با صنعت شما بیشتر نگران می کند و چه چیزی آنها را بیشتر دردسر می کند.

این اطلاعات می تواند به خوبی در توسعه محصول آینده استفاده کند، اما همچنین برای شناسایی نقاط دردسر مشتریان و مشتریان احتمالی شما که می توانید در تلاش های بازاریابی خود از آنها استفاده کنید.

استراتژی محتوا

موضوع دیگری که این محبوب‌ترین جستجوها می‌توانند برای شما آشکار کنند این است که مخاطبان شما به چه نوع محتوایی علاقه دارند. ایجاد استراتژی محتوای خود حول موضوعات صنعت راهی عالی برای تقویت وبلاگ شرکت شما است.

با این حال، هنگام تجزیه و تحلیل محتوای رقبای خود، باید کمی فراتر از این پیش بروید. شما باید عملکرد محتوای آنها را با جزئیات بررسی کنید و بیاموزید که کدام نوع محتوا بیشتر توجه را به خود جلب می کند. شما نباید فقط روی کارهایی که انجام می دهند تمرکز کنید، بلکه باید روی کارهایی که انجام نمی دهند نیز تمرکز کنید و سعی کنید این شکاف را با محتوای خودتان پر کنید. سعی کنید آنچه را که از رقبای خود آموخته اید با اطلاعات مشتری به منظور به دست آوردن ایده های تازه برای محتوای جدید و هدف قرار دادن مخاطبان مورد نظر خود با دقت بیشتری.

یک عنصر دیگر از تجزیه و تحلیل سئو وجود دارد که می تواند در استراتژی محتوای شما به شما کمک کند – بک لینک ها. تجزیه و تحلیل بک لینک ها نه تنها برای ارزیابی ارتباط وب سایت های رقبا بلکه برای توزیع محتوای شما نیز مفید است. وب‌سایت‌هایی را که به رقبای شما پیوند می‌دهند، بررسی کنید تا فرصت‌های پست مهمان و بک‌لینک بیشتری پیدا کنید که رتبه جستجوی شما را افزایش می‌دهد. هر ابزار جدی یک گزینه تجزیه و تحلیل بک لینک دارد. Moz و Ahrefs محبوب ترین و بسیار آسان برای استفاده هستند.

بازاریابی دیجیتال%20/div>%0A%0A

%0A%0A

Moz و Ahrefs هر دو فیلترهایی دارند که به شما کمک می کند بهترین فرصت ها را پیدا کنید. Moz گزینه ای برای محدود کردن “به یک پیوند در هر دامنه” دارد که در صورت انتخاب هر فرصت تکراری را فیلتر می کند.

رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی می توانند حجم عظیمی از ترافیک را برای وب سایت شما ایجاد کنند و تأثیر زیادی بر هویت برند و قابل مشاهده بودن. ابزارهای مختلف رسانه‌های اجتماعی می‌توانند به شما کمک کنند تا اشاره‌های اجتماعی رقابت خود را دنبال کنید تا در مورد تصویر و شهرت آنها در هر کانال ایده بگیرید.

در اینجا بهتر است بررسی کنید که کدام پست بیشترین تعامل و تعامل را ایجاد می کند. درست مانند زمانی که صحبت از محتوا به طور کلی می شود، به سادگی از استراتژی ها و ایده هایی کپی نکنید. این نه تنها کمی ناامید کننده است، بلکه ممکن است بی اثر باشد، زیرا هرگز با انجام دقیقاً همان کارهایی که آنها انجام می دهند، رقبای خود را از بین نخواهید برد. سعی کنید مبتکر باشید و حتی اگر تصمیم گرفتید از تاکتیک‌های محتوای رسانه‌های اجتماعی شرکت‌های دیگر استفاده کنید، حداقل کمی به آن‌ها تغییر دهید تا متفاوت و جالب‌تر شوند.

دوباره، تعیین اینکه رویکرد رسانه اجتماعی رقیب شما فاقد چه چیزی است، شاید حتی ارزشمندتر باشد. یک مزیت رقابتی واقعی با اولین کسی که چیزی جدید ارائه می دهد، چه از نظر محصول و چه از نظر بازاریابی، ایجاد می شود.

در نهایت، برای درک موفقیت یا شکست رقبای خود در رسانه های اجتماعی، باید بدانید که چگونه هر یک از شبکه های اجتماعی منفرد کار می کند و کدام گروه های جمعیتی را جذب می کند. فقط در این صورت است که می‌توانید از داده‌های به‌دست‌آمده به‌طور کامل استفاده کنید.

از چه ابزارهایی باید استفاده کنم؟

در هر مرحله از تجزیه و تحلیل رقبا، باید از ابزارهای آنلاین مختلف استفاده کنید. تنوع ابزارها و ویژگی‌ها ارائه شده در بازار بسیار بزرگ است، و نمی توان گفت که بدون هیچ زمینه ای از کدام یک استفاده کنید. این تصمیم به نیازها و اهداف خاص شما، اندازه شرکت و همچنین صنعت شما بستگی دارد.

اگر در این دنیا کاملاً تازه کار هستید، شروع با نرم افزارهای رایگان ممکن است ایده خوبی باشد. می توانید SimilarWeb، که نمایش تصویری عالی از داده های کلیدی را ارائه می دهد، یا SureOak که ابزارهای رایگان سئوی متعددی را ارائه می دهد که می تواند به شما کمک کند تا در مورد رقابت خود اطلاعات بیشتری کسب کنید. یا می توانید به سراغ نرم افزارهای بسیار ساده مانند Social Mention بروید. ، ابزاری است که به شما نشان می‌دهد چه کسی از رقبای شما در کانال‌های مختلف نام برده است، و همچنین برخی اطلاعات اولیه درباره احساسات یا اشتیاق پشت این نام‌ها را نشان می‌دهد.

به روز رسانی های منظم

برای نتیجه گیری، ذکر این نکته ضروری است که تجزیه و تحلیل رقبا کاری نیست که یکبار انجام دهید، نتیجه بگیرید و برای همیشه آن را فراموش کنید. باید به طور مداوم انجام شود.

پیگیری روند تکامل فعالیت آنلاین رقبای شما ضروری است، در غیر این صورت ممکن است از نوآوری های آنها غافلگیر شوید و فرصتی را برای استفاده از اشتباهات آنها از دست بدهید. داشتن اطلاعات مناسب در مورد رقابت شما و داشتن پاسخ درست و به موقع به اقدامات آنها، می تواند تفاوت بین موفقیت و شکست را در کارآفرینی مدرن ایجاد کند.

تعداد بازید : 18

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها،پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

دفتر مرکزی
تلفن : 02128426511
دفتر زنجان
آدرس : زنجان-سعدی شمالی-خیابان بهار-ساختمان نگار-طبقه4
Layer 1