شماره تماس : 02128426511

بازاریابی26 ژوئیه 2021نویسنده مهمان

=”wpb_wrapper”>

وقتی نوبت به بازاریابی می‌رسد، هیچ استراتژی برای همه کمپین‌ها مناسب نیست. به عنوان یک بازاریاب، شما این را می دانید – برخی کار می کنند و برخی نه. اغلب اوقات، شما باید چندین کلاه بازاریابی را امتحان کنید تا ببینید کدام رویکرد به شما کمک می کند تا به اهداف خود دست پیدا کنید.

اگر می‌خواهید یک استراتژی برای یک کمپین ایجاد کنید، ممکن است بخواهید کلاه «بازاریابی مشترک» را امتحان کنید. این راهنما هر آنچه را که باید در مورد بازاریابی مشترک بدانید را مورد بحث قرار خواهد داد. من همچنین برخی از کمپین های بازاریابی را به اشتراک خواهم گذاشت که می توانند منبع الهام برای پروژه بزرگ شما باشند. بیایید وارد مقاله شویم.

بازاریابی مشترک چیست؟

بازاریابی مشترک یک مشارکت استراتژیک تبلیغاتی است. این شامل دو یا چند شرکت است که برای دستیابی به اهداف مشابه شریک هستند. این اهداف معمولاً شامل تبلیغ محصول یا محتوایی است که آگاهی از برند و فروش را برای همه شرکای درگیر افزایش می دهد.

به عنوان مثال، نتفلیکس فاز بعدی رشد خود را از طریق کمپین های بازاریابی مشترک با سایر مارک های محبوب هدایت می کند. برای جشن راه‌اندازی فصل سوم Stranger Things، با استفاده از بازی پاپ‌آپ در Shoreditch، مشارکت آن با کوکاکولا بریتانیا را مثال بزنید.

Co-marketing: CocaCola and Netflix

بازی با موضوع Stranger Things رویدادی یکباره بود که هم برای طرفداران جوان و هم برای طرفداران مسن که از نمایش لذت می‌بردند جذاب بود.

غول استریمینگ از تبلیغات در پلتفرم خود اجتناب می کند. بنابراین، مشارکت بازاریابی مشترک کوکاکولا و نتفلیکس هم موثر و هم استراتژیک بود.

Netflix تماشاگران جدید را به چیزهای عجیب تبدیل می کند. کوکاکولا برای محصول جدید خود – کک وارونه – آگاهی ایجاد می کند. برد-برد برای همه.

با این حال، بازاریابی مشترک بستری را برای برندها ایجاد می‌کند تا محصول یا محتوای جدیدی را برای مخاطبان بزرگ‌تری عرضه کنند و کسب‌وکار خود را توسعه دهند.

چرا بازاریابی مشترک موثر است؟

کار زیادی برای بازاریابی و ایجاد یک نام تجاری موفق انجام می شود.. بنابراین، اگر بتوانید قسمت اعظم کار را به اشتراک بگذارید اما دو برابر بازدهی را به دست آورید، آن را قبول نمی کنید؟ شرط ببندید که می خواهید!

این دقیقاً همان چیزی است که کمپین های بازاریابی مشترک را جذاب و مؤثر می کند.

برندها از بازاریابی مشترک برای سرمایه گذاری بر نقاط قوت شریک برای دستیابی به اهداف مشابه استفاده می کنند. با نگاهی به مثال نتفلیکس و کوکاکولا، ممکن است تعجب کنید که چگونه آنها توانستند کمپین بازاریابی مشترک خود را انجام دهند؟

ساده.

Stranger Things 3 یک بازفرمول “کک جدید (1985)” را در فیلم به نمایش گذاشت که با استقبال ضعیفی روبرو شد، و باعث شد شخصیت‌ها کوکاکولا کلاسیک را انتخاب کنند.

این را به «بازی‌های بازی قصر» از همان فیلم اضافه کنید و رونق بگیرید – یک کمپین بازاریابی با افزایش در معرض دید کوکاکولا به ارزش 1.5 میلیون دلار در سه روز اول اکران آن دارید.

اکنون، با دور شدن از این مثال، راه‌های دیگری برای میزبانی یک کمپین بازاریابی مشترک موثر وجود دارد. می‌توانید در موارد زیر شرکت کنید: 

  • بازاریابی وابسته
  • بسته بندی محصول استراتژیک
  • جایگاه محصول و نمایان بودن محصول
  • مشارکت محصول
  • حامیان مالی رویداد 
  • قراردادهای مجوز
  • بازاریابی محتوا

بسته به کسب‌وکارتان، این مشارکت‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا زاویه جدیدی را کشف کنید که بهترین عملکرد شما را هنگام تبلیغ نام تجاری شما به جلو می‌برد. باعث افزایش مشتریان، فروش و افزایش اعتماد به برند شما می شود.

بازاریابی مشترک و برندسازی مشترک: آیا آنها یکسان هستند؟

کلمات بازاریابی مشترک و برندسازی مشترک اغلب توسط بازاریابان مطرح می شود. معلوم است که آنها کمی متفاوت هستند.

برندسازی مشترک بر افزایش قرار گرفتن در معرض دو برند از طریق یک محصول یا خدمات ترکیبی تمرکز دارد. در برندسازی مشترک، عناصر برند خود، مانند طرح‌های رنگی و آرم‌ها را با عناصر برندهای شریک ادغام می‌کنید تا یک پیشنهاد واحد ایجاد کنید. محصول یا خدمات نشانگرهای تجاری آسانی از مشاغل درگیر خواهد داشت، بنابراین مخاطبان می دانند که این یک تلاش مشترک است.

به عنوان مثال شراکت بین BMW و Louis Vuitton را در نظر بگیرید.

هر دو برند از تجمل و کیفیت برخوردارند. اینها ارزش هایی هستند که آنها برای ایجاد یک پیشنهاد منحصر به فرد به کار بردند – BMW i8 Bag.

co-marketing with Louis Vuitton

برای ترکیب هر دو عنصر برند، لویی ویتون مجموعه ای انحصاری از چمدان های فیبر کربنی را برای BMW i8 ایجاد کرد. چمدان سفارشی و چهار تکه، طراحی براق مشکی خودروی اسپورت BMW i8 را مدل می‌کند و کاملاً در آن قرار می‌گیرد و این همکاری غیرمعمول را به یک کمپین برندسازی موفق تبدیل می‌کند.

از سوی دیگر، در بازاریابی مشترک، هیچ محصول ترکیبی وجود ندارد، بلکه محصولاتی منحصر به فرد وجود دارد که به همان شکلی که هستند به بازار عرضه می شوند. به مخاطبان مربوطه خود.

بنابراین، برای پاسخ به این سوال: آیا برندسازی و بازاریابی مشترک یکسان هستند؟ پاسخ طولانی؟ فقط به نوعی.

در هسته هر دو مفهوم، تمایل برندها به ارائه محصول یا خدمات، ایجاد آگاهی و شاید کسب سود است که به آنها مزیتی برابر می دهد. اما تفاوت عمده محصول این مشارکت است.

مزایای بازاریابی مشترک چیست؟

تا کنون، شما باید اصول اولیه بازاریابی مشترک را بدانید. بازاریابی مشترک مزایای گسترده ای را ارائه می دهد که ممکن است استراتژی های بازاریابی سنتی ارائه نکنند. به طور معمول، مزیت عمده بازاریابی مشترک، دستیابی به منافع مشترک است. می توانید به موارد زیر دست یابید:

1. به مخاطب گسترده‌تری برسید

بازاریابی مشترک به برندها این امکان را می دهد که به افراد بیشتری دسترسی پیدا کنند. آنها با توزیع محصول یا کمپین نهایی بین هر دو مخاطب به این امر دست می یابند. نتیجه صدای برند قوی تر و وفاداری قوی تر مشتری است.

به عنوان مثال، اگر محتوا جدید دارید (مانند یک الگو، کتاب الکترونیکی یا کاغذ سفید)، می‌خواهید تبلیغ کنید، و برند دیگری به سرنخ نیاز دارد — می‌توانید همکاری کنید.

یک صفحه فرود مشترک ایجاد کنید و مخاطبان خود را داشته باشید یک حساب Gmail جدید ایجاد کنید — اگر قبلاً آن را ندارند — برای دریافت محتوا.

این استراتژی دو کار را انجام می‌دهد: محتوای شما را به مخاطبان گسترده‌تری معرفی کنید و دو برابر بیشتر تولید کنید پیش می‌رود همانطور که اگر انفرادی سوار می‌شدید.

شرکت بازاریابی مشترک ولوو و لگو (2003) مثال دیگری است. این کمپین کودکان 3 تا 13 ساله را هدف قرار داده است. هسته اصلی این کمپین یک آموزشگاه رانندگی ولوو با ماشین هایی به شکل آجرهای لگو بود.

Co-marketing with Volvo and Lego

LEGO از تبلیغ پارک موضوعی LEGOLAND خود استفاده کرد و ایمنی و آگاهی راننده را در میان مشتریان جوان تشویق کرد و در عین حال آگاهی از برند را افزایش داد. از سوی دیگر، ولوو به بازار مناسب خانواده‌ای که لگو تاکنون ساخته است، دست یافت.

2. به طور موثر کمپین ها را ارزیابی کنید

کمپین های بازاریابی مشترک به شما کمک می کند تا نقاط قوت و ضعف برند خود را بشناسید. با بازاریابی مشترک، می‌توانید آنچه را که برای مخاطبانتان مفید است یا خیر مقایسه و مقایسه کنید و تلاش‌های بازاریابی خود را در آنجا تثبیت کنید.

تلاش‌های بازاریابی مشترک همچنین به شما این امکان را می‌دهد که برند خود را از دریچه تیم بازاریابی برند دیگری ببینید. به این ترتیب، دیدگاه جدیدی در مورد اینکه چگونه می توانید کمپین های آینده خود را موفق تر کنید، به دست می آورید. به عبارت دیگر، می‌توانید به داده‌های بیشتری دسترسی داشته باشید که اگر به تنهایی می‌رفتید به آن‌ها دسترسی نداشتید.

این تمرین خوبی است که اهداف SMART را تعیین کنید تا بتوانید موفقیت کمپین خود را ارزیابی کنید. همچنین باید برای در نظر گرفتن آموخته های خود از کمپین وقت بگذارید.

چگونه تصمیم بگیریم با چه کسی همکاری کنیم

مهمترین چیزی که هنگام انتخاب یک شریک بازاریابی مشترک باید به دنبال آن باشید، علاقه، مزیت یا هدف مشابه است. هنگامی که آن را مشخص کردید، می توانید به تنظیم دقیق استراتژی کمپین خود ادامه دهید.

توجه داشته باشید که نگفتیم “مخاطب مشابه؟” این به این دلیل است که گاهی مشتریان شما ممکن است ندانند چه چیزی می خواهند یا نیاز دارند تا زمانی که آن را ببینند. یا، تا زمانی که آنها را نشان ندهید، دقیق تر قرار دهید. بنابراین، «زمینه» یک مخاطب مشابه به خلاقیت شما برای ایجاد پیشنهادی با تعادلی که مخاطب برای آن ارزش قائل است، متکی است.

نمونه بارز Volvo و LEGO مثال بالا است. آیا فکر می کردید که آنها قبلاً مخاطبان مشابهی داشته باشند؟ اما پس از آن، خلاقیت وارد عمل شد و کمپین موفقی را راه اندازی کردند.

شهرت نام تجاری شریک(های) شما

نمی‌خواهید تصویر برند ستاره‌ای خود را با یک شریک بد خلق کنید. متأسفانه، تا زمانی که پول زیادی برای پس انداز نداشته باشید، به احتمال زیاد هرگز نخواهید توانست به طور کامل از آن پس بگیرید.

بنابراین، با برندی با نام خوب، همسو با ارزش ها و احساس مسئولیت مانند شما شریک شوید.

محدوده تخصص آنها

برند شریک شما چه تخصص دارد؟ آیا چیزی است که می توانید برای ارزش بخشیدن به مخاطبان خود از آن استفاده کنید؟

اگر اینطور باشد، همکاری با چنین مارک‌هایی باعث افزایش تعامل و آگاهی از برند برای همه افراد مرتبط می‌شود.

سرنخ ها یا سودهای پیش بینی شده

وقتی نوبت به بازاریابی مشترک می‌رسد، می‌خواهید مطمئن شوید که پول و زمان خود را صرف کمپین‌های مناسب می‌کنید تا درآمد بیشتری کسب کنید.

در غیر این صورت، در وهله اول انجام این مشارکت نتیجه معکوس خواهد داشت.

قبل از اینکه با برند دیگری همکاری کنید، یک نتیجه ساختاریافته از آنچه می خواهید در پایان به دست آورید ترسیم کنید. اگر یک شراکت به شما کمک نمی کند تا به این هدف برسید، پس ارزش تلاش کردن را ندارد.

در نهایت، این یک تلاش مشترک است. قبل از اینکه با یک شراکت موافقت کنید، مطمئن شوید که از کار با چهره(های) پشت برند لذت می برید. در صورت مساوی بودن همه چیز، همیشه می توانید این را در “مرحله صحبت کردن” بفهمید.

در حال تکمیل

بازاریابی مشترک با افزایش آگاهی و در عین حال ترویج محصولات و خدمات جدید، کسب و کار شما را به ارتفاعات بیشتری می برد.

شما می‌توانید از بسیاری از رویکردهای بازاریابی مشترک مانند بازاریابی وابسته، بسته‌بندی محصول، و مکان‌یابی استفاده کنید تا به شما در دستیابی به اهدافتان کمک کند. با این حال، مطمئن شوید که شریک شما به همان اندازه از کمپین بازاریابی چیزی برای به دست آوردن، یا از دست دادن دارد، بنابراین آنها نیز به همان اندازه سرمایه گذاری شده اند. این امکان یک مشارکت سالم و یک کمپین موفق را فراهم می کند.

گفته شد، در کمپین بازاریابی مشترک بعدی خود موفق باشید!

David Campbell>>

درباره نویسنده

دیوید کمپبل متخصص بازاریابی دیجیتال در Ramp Ventures است. او به مدیریت تیم بازاریابی محتوا در صندوق ورودی سمت راست کمک می کند.. وقتی کار نمی کند، از سفر و تلاش برای یادگیری اسپانیایی لذت می برد.

تعداد بازید : 16

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها،پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

دفتر مرکزی
تلفن : 02128426511
دفتر زنجان
آدرس : زنجان-سعدی شمالی-خیابان بهار-ساختمان نگار-طبقه4
Layer 1