شماره تماس : 02128426511

فناوری6 ژانویه 2021دانیل بیشاپ

در طول دهه گذشته، راه‌حل‌های SaaS به بخشی ضروری از پشته فناوری کسب‌وکار مدرن تبدیل شد. این توسعه با توجه به مزایایی که SaaS ارائه می‌دهد از جمله سهولت استفاده، استقرار انعطاف‌پذیر، تطبیق پذیری، و مقرون به صرفه بودن، کاملاً منطقی است.

تکنولوژی SaaS در حال حاضر دستخوش تغییرات عمده ای شده است و برای حفظ این پیشرفت ها، کسب و کارها در تلاش هستند تا با توجه به روندهای اخیر SaaS، محل وزش باد را بسنجند. برخی از این پیشرفت‌ها ممکن است سطحی به نظر برسند، اما ممکن است نشان‌دهنده تغییرات اساسی بزرگ‌تری باشند که می‌توانند بر همه چیز از هزینه‌های عملیاتی گرفته تا تصمیم‌گیری‌های استخدام تأثیر بگذارند و به طور بالقوه باعث ایجاد مدل‌های تجاری کاملاً جدید شوند.

در هر صورت، توجه به روندهای SaaS برای کسب‌وکارهایی که به دنبال سرمایه‌گذاری بر فناوری دیجیتال در سال‌های آینده هستند بسیار مهم است. برای صرفه جویی در تلاش شما برای ردیابی این روندها به صورت جداگانه، فهرستی از گردآوری کرده‌ایم. روندهایی که باید در سال 2021 مراقب آنها بود. هنگام توسعه استراتژی کسب و کار خود در چند ماه آینده، این موارد را در نظر داشته باشید.

1. SaaS با هوش مصنوعی

اولین گرایش عمده ای که مورد بررسی قرار می گیرد، استفاده از هوش مصنوعی در SaaS است. توسعه هوش مصنوعی در سال‌های اخیر پیشرفت‌هایی داشته است، به طوری که هوش مصنوعی به طور فزاینده‌ای پیچیده‌تر شده و قادر به مقابله با طیف گسترده‌ای از مشکلات در کسری از زمانی است که نرم‌افزارهای معمولی نیاز دارند. به عنوان مثال می توان به اتوماسیون وظایف، اتوماسیون فرآیندهای کسب و کار، بهبود بهره وری و حتی تقویت انسان از طریق فناوری های حمایتی مانند دستیارهای مجازی اشاره کرد. هوش مصنوعی این پتانسیل را دارد که نرم افزارهای تجاری را همانطور که می شناسیم متحول کند، از جمله حسابداری، CRM و خدمات مشتری.

متاسفانه، بسیاری از کسب و کارها هنوز از پتانسیل کامل این سیستم های هوش مصنوعی استفاده نکرده اند. نرخ پذیرش به دلیل خطرات درک شده مرتبط با فناوری پایین باقی می‌ماند، اما این بیشتر یک موضوع نگرش است تا هر چیزی که مبتنی بر واقعیت باشد. در واقع، ارائه دهندگان SaaS جزو اولین کسانی هستند که از هوش مصنوعی استفاده می کنند. راه حل های مبتنی بر هوش مصنوعی عمدتاً بر روی پاسخگویی، امنیت سایبری، شخصی سازی و اتوماسیون تمرکز دارند.

2. ترکیب بلاک چین و SaaS

ترکیب SaaS و بلاک چین یک پیشرفت نسبتاً جدید در فناوری IT است. در واقع آنقدر جدید است که ما بیشتر در مورد استفاده سوداگرانه از فناوری صحبت می کنیم، نه هر چیزی که در حال حاضر وجود دارد. شرکت های SaaS باید شفافیت و امنیت را به عنوان عناصر اصلی مدل کسب و کار خود ارائه دهند. و آنچه فناوری بلاک چین ارائه می دهد دقیقاً همین است. پایگاه های داده غیرمتمرکز مبتنی بر بلاک چین می توانند ارائه های SaaS را از نظر شفافیت به شدت بهبود بخشند. علاوه بر این، بلاک چین می تواند اقدامات متقابل امنیت سایبری را به میزان قابل توجهی تقویت کند و به ارائه دهندگان SaaS اجازه می دهد از مسائل امنیتی مرتبط با مدل های پایگاه داده سنتی اجتناب کنند.

در حالی که هنوز SaaS و بلاک چین در یک محصول نهایی ترکیب نشده‌اند، استفاده بالقوه از چنین فناوری در زمینه‌هایی مانند پرداخت‌های آنلاین، نظارت دولت و جمع‌آوری مالیات احتمالاً شرکت‌های SaaS را به سمت چراغ سبز سوق می‌دهد. هر محصول امیدوارکننده SaaS-blockchain. این روندی است که باید مراقب رفتن به سال 2021 بود.

3. راه حل های برچسب سفید SaaS

یکی دیگر از روندهای SaaS که ارزش توجه دارد، تمرین راه حل های SaaS با برچسب سفید است. محصولات SaaS با برچسب سفید مزایای بسیاری را برای کسب و کارها، به ویژه استارت آپ ها و سرمایه گذاری های تجاری کوچک ارائه می دهند. این سناریو چیزی شبیه به این است: کسب و کارها تمایل دارند برای ایجاد پشته فناوری انتخابی خود به چندین ارائه دهنده SaaS اعتماد کنند. با این حال، استفاده از چندین ارائه دهنده منجر به افزایش سربار مدیریت و افزایش هزینه های نگهداری می شود.

برای غلبه بر مسائلی از این قبیل، شرکت ها به طور فزاینده ای از محصولات SaaS با برچسب سفید استفاده می کنند. راه حل های سفید برچسب SaaS تجربه کاربری منسجم تری ایجاد می کنند و تا حد زیادی شبیه ابزارهای بومی هستند. یکی دیگر از مزایای ابزارهای برچسب سفید SaaS، زمان سریعتر برای بازاریابی است. به جای توسعه ابزارهای SaaS از ابتدا، محصولات SaaS دارای برچسب سفید را می توان برای مطابقت با نیازهای برند شما سفارشی کرد و بلافاصله تحویل داد. به هر حال، آنچه مشتریان می‌خواهند، راه‌حل‌هایی هستند که به درستی کار می‌کنند، و برایشان اهمیتی ندارد که در وهله اول چه کسی آنها را توسعه داده است.

SaaS Trends for 2021 - White Labelling

4. تقاضای رو به رشد برای SaaS عمودی

راه حل های SaaS را می توان به دو دسته اصلی تقسیم کرد. Horizontal SaaS یک صنعت ناشناس است. این برای کسب و کارهای بزرگ است و معمولاً دارای مجموعه ای استاندارد از ویژگی ها است. SaaS عمودی مختص صنعت است. مشتریانی را هدف قرار می دهد که از نظر ویژگی ها دارای الزامات خاصی هستند. تا این مرحله، اکثر نرم‌افزارهای SaaS موجود در بازار را می‌توان به‌عنوان افقی طبقه‌بندی کرد، اما روند جدیدی به سمت SaaS عمودی در سال‌های اخیر پدیدار شده است و ارائه‌دهندگان SaaS برای برآوردن تقاضا در حال رقابت هستند.

تقاضای رو به رشد برای SaaS عمودی را می توان به مزایایی که نسبت به SaaS افقی در بخش های صنعتی خاص ارائه می دهد نسبت داد. اینها شامل مدیریت داده های پیچیده، هوش مشتری پیشرفته و ادغام با سایر ابزارهای خاص صنعت است. SaaS افقی با بهبود انعطاف‌پذیری، فرصت‌های فروش بیشتر و هزینه‌های جذب مشتری کمتر همراه بوده است. در نتیجه، تقاضا برای SaaS عمودی قرار است در آینده افزایش یابد.

SaaS Trends for 2021

5. SaaS با قابلیت های یکپارچه سازی بهبود یافته

پشته فناوری کسب و کار مدرن، راه حل های نرم افزاری زیادی را در بر می گیرد. اگر این راه‌حل‌ها قابلیت‌های یکپارچه‌سازی کافی را نداشته باشند، فناوری به مانعی برای ارائه محصولات و خدمات با کیفیت تبدیل می‌شود. به این واقعیت اضافه کنید که بیشتر شرکت‌ها می‌خواهند راه‌حل‌های SaaS را با ابزارهای موجود خود ترکیب کنند، به‌جای اینکه یک اکوسیستم فناوری اطلاعات جدید از ابتدا تا مدیریت هر دو راه‌اندازی کنند. انتقال داده ها نیز به دلیل خطرات سوء استفاده از داده ها در پی GDPR یک مشکل است.

با توجه به دلایل ذکر شده در بالا، تقاضا برای یکپارچه‌سازی مؤثرتر بین راه‌حل‌های SaaS و سیستم‌های داخلی به بالاترین حد خود رسیده است و ارائه‌دهندگان SaaS تصمیم گرفتند که آن را ملزم کنند. سیستم های مدرن SaaS با قابلیت های یکپارچه سازی گسترده ساخته شده اند. برای مثال، اکنون ساده‌تر از همیشه ایجاد زنجیره‌های ابزاری است که حاوی سیستم‌های CRM مبتنی بر ابر، نرم افزار حسابداری داخلی، تجزیه و تحلیل بومی مرورگر، و همه آن ها به طور یکپارچه با هم کار کنند.

6. SaaS Goes Mobile

تلفن همراه به سرعت در حال تبدیل شدن به روش غالب مردم برای استفاده از خدمات دیجیتال است. CNBC پیش بینی می کند که تقریبا 3.7 میلیارد نفر منحصراً از طریق دستگاه های قابل حمل آنلاین خواهند شد و eMarketer دریافت که هر فرد به طور متوسط ​​120 ساعت در ماه را صرف تماشای گوشی هوشمند خود می کند. این شامل صاحبان مشاغل و همچنین کارمندان می شود که به طور فزاینده ای در حال حرکت از تلفن های خود کار می کنند. حتی می‌توانید اینفوگرافیک استفاده از تلفن همراه را در زمان واقعی چک کنید دیدگاهی در مورد تعداد کاربران در این لحظه بدست آورید. پیامدهای آن برای بازار SaaS واضح است – موبایل کردن راه آینده است.

برخی از ارائه‌دهندگان SaaS قبلاً با انتشار نسخه‌های تلفن همراه برنامه‌های مدیریت کار. تمرکز بر بازار تلفن همراه همچنین نشان می‌دهد که SaaS کاربرپسندتر می‌شود، با رابط‌های شیک و طراحی واکنش‌گرا که آنها را برای صفحه‌نمایش‌هایی با اندازه‌های مختلف مناسب می‌کند. Mobile SaaS در حال افزایش است و هیچ نشانه ای از توقف آن به این زودی نشان نمی دهد.

SaaS Trends for 2021 - SaaS vs Stand Alone Apps

7. Micro-SaaS به عنوان یک مدل تجاری قابل دوام

توسعه SaaS عمدتاً تحت سلطه تعداد کمی از بازیگران بزرگ مانند مایکروسافت، اوراکل یا گوگل بوده است. این امر ورود رقبای کوچکتر به بازار را بسیار دشوار می کرد و به شرکت های فوق الذکر اجازه ایجاد یک انحصار دوفاکتو در SaaS را می داد. با این حال، تقاضا برای فناوری SaaS به جایی رسیده است که مشاغل کوچک و حتی افراد می توانند جایگاه خود را در بازار ایجاد کنند. این پیشنهادات micro-SaaS یکی از سریعترین روندهای در حال رشد در توسعه SaaS هستند.

محصولات Micro-SaaS معمولاً افزونه‌ها، افزونه‌ها و برنامه‌های افزودنی برای برنامه‌های SaaS موجود هستند. به عنوان مثال می توان به Grammarly، Yoast SEO، Boomerang و Sprout Social اشاره کرد. این واقعیت که محصولات micro-SaaS به سرمایه گذاری اولیه کمتری نسبت به همتایان خود نیاز دارند، در حالی که حاشیه سود بالا و سربار پایین را حفظ می کنند، چیزی است که آنها را برای توسعه دهندگان با بودجه کمتری که به دنبال ورود به بازار SaaS هستند، جذاب می کند.

8. جداسازی SaaS

اولین چیزی که هنگام صحبت در مورد SaaS (مخصوصاً در نوع افقی آن) به ذهن متبادر می‌شود، پلتفرم‌های نرم‌افزاری قوی هستند که سعی می‌کنند تا آنجایی که ممکن است از نظر ویژگی‌ها پایگاه‌ها را پوشش دهند. اما در واقعیت، حتی درخواست‌کننده‌ترین مشتریان نیز به ندرت از همه یا حتی اکثر این ویژگی‌ها استفاده می‌کنند. در مورد SaaS عمودی یا micro-SaaS، این امر حتی آشکارتر می شود. و هنگامی که ارائه دهندگان SaaS به این واقعیت پی بردند، شروع به “بازکردن” پلتفرم های خود به روش های مختلف کردند.

امروزه، روند ایجاد راه‌حل‌های SaaS سبک‌تر با تعداد کمی از ویژگی‌های اصلی و گزینه‌های متنوع برای توسعه است. راه حل های مبتنی بر API به لطف ظهور تجارت بدون سر، یکی دیگر از گرایش های دیجیتال مبتنی بر API گسترده، محبوبیت بیشتری پیدا می کنند. استفاده SaaS «غیر بسته‌شده» همچنین برای کسب‌وکارهای کوچک و استارت‌آپ‌ها با کمک به آنها برای دستیابی به ویژگی‌هایی که واقعاً به آن نیاز دارند، یک موهبت بوده است.

استفاده از روندهای SaaS

SaaS به سرعت در حال تبدیل شدن به یک میدان جنگ واقعی برای ارائه دهندگان نرم افزار تجاری است. رقابت در حال افزایش است و در پی آن، نوآوری های متعددی آشکار شده و بازار را به طور کلی تغییر می دهد.

هوش مصنوعی و قابلیت‌های خرد کردن داده‌های آن در هر صنعت مرتبط با نرم‌افزار تأثیر می‌گذارد و SaaS نیز تفاوتی ندارد. اهمیت SaaS عمودی در حال افزایش است، زیرا صنایع بیشتر و بیشتری در حال جهش از باند SaaS هستند. راه‌حل‌های SaaS مدولار به طور فزاینده‌ای محبوب می‌شوند و باعث ایجاد پیشنهادات طراحی شده و میکرو SaaS مبتنی بر ادغام می‌شوند.

چه آن‌ها پشته فناوری خود را با ابزارهای جدید SaaS بهبود می‌دهند، پیشنهادات SaaS خود را اصلاح می‌کنند یا راه‌حل‌های جدیدی برای سرمایه‌گذاری از فرصت‌های بازار آتی ایجاد می‌کنند، کسب‌وکارها روندهای نوظهور SaaS را حفظ می‌کنند. بنابراین مطمئن شوید که SaaS را به لیست اولویت های خود در استراتژی توسعه کسب و کار خود اضافه کنید.

تعداد بازید : 25

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها،پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

دفتر مرکزی
تلفن : 02128426511
دفتر زنجان
آدرس : زنجان-سعدی شمالی-خیابان بهار-ساختمان نگار-طبقه4
Layer 1