شماره تماس : 02128426511

استراتژی کسب و کار7 دسامبر 2021میهایلو رادیوویچ

“vc_column-inner”>

دسترسی به بینش‌های عملی مرتبط و دقیق برای شرکت‌هایی در هر اندازه‌ای اهمیت فزاینده‌ای پیدا می‌کند.

هوش دقیق بازار و اطلاعات مشتری هر سال در دسترس تر و مقرون به صرفه تر می شود، بنابراین کسب و کارهای بیشتری تصمیم به سرمایه گذاری در این زمینه ها می گیرند.

این به سادگی به این معنی است که داده‌ها برای هر کسی که تلاش می‌کند رقابتی بماند، حیاتی خواهد بود. اما این فقط در مورد جمع آوری و ذخیره داده های خام نیست. میلیاردها داده متفاوتی که باید آنها را مدیریت کنید، اگر به درستی پردازش و تفسیر نشوند، به هیچ وجه نمی توانند مفید باشند. در واقع، این حجم از داده ها به راحتی می تواند شما را به اشتباه هدایت کند یا شما را گیج کند و مانع از تصمیم گیری آگاهانه کسب و کار شما شود.

بنابراین ابتدا باید زمینه داده ها را ایجاد کنید و همچنین ارتباطات کلیدی بین مجموعه ای از نقاط داده را درک کنید. فقط در این صورت فرصتی برای دستیابی به بینش هایی خواهید داشت که واقعاً می توان بر اساس آنها عمل کرد – از این رو نام بینش های عملی نامیده می شود.

1. بینش عملی چیست؟

اول از همه، مهم است که بین سه مفهوم متمایز تفاوت قائل شوید: داده، اطلاعات و بینش.

  • داده ها به شکل خام و پردازش نشده ارائه می شوند. نقاط داده نشان دهنده حقایق قابل اندازه گیری خاصی هستند بدون اینکه لزوماً هیچ ارتباطی بین آنها فرض شود.
  • اطلاعات حاوی کمی بیشتر است. این داده‌هایی است که پردازش و سازمان‌دهی می‌شوند، و درک درستی از ارتباطات و روندهای اساسی ارائه می‌دهند. این داده‌ها به شیوه‌ای عملی و ساده مرتب و منظم می‌شوند که نقطه شروع خوبی برای تحلیل عمیق‌تر ارائه می‌دهد.
  • بینش‌ها زمانی اتفاق می‌افتند که دانش کامل و جامع از زمینه وارد عمل شود. آنها نتیجه تجزیه و تحلیل دقیق اطلاعات هستند و به نتایج مفیدی منجر می شوند. و همانطور که اشاره کردیم، اگر راهی برای عمل به این بینش‌ها وجود داشته باشد، آنها را قابل اجرا می‌نامیم.

نمونه بینش عملی

ما سعی خواهیم کرد با استفاده از یک مثال، این تفاوت ها را بیشتر روشن کنیم. فرض کنید صاحب یک شرکت هستید و درآمد خود را در پایان هر ماه محاسبه می کنید. این واقعیت که شرکت شما در یک ماه خاص 50 هزار درآمد کسب کرده است همان چیزی است که ما به عنوان داده تعریف می کنیم. 

اکنون، اگر درآمدهای ماهانه خود را در 5 سال گذشته در نظر بگیرید و این داده ها را به ترتیب زمانی مرتب کنید تا روندها و گرایش ها را بشناسید، در نهایت چیزی که به دست می آورید اطلاعات است. . مشاهده کاهش شدید درآمد در 18 ماه گذشته نمونه ای از این موضوع است.

اما مرحله کلیدی هنوز در راه است. هنگامی که شروع به شناسایی دلایل روندهایی که متوجه شده اید، با استفاده از دانش خود از زمینه، بینش دریافت خواهید کرد. کشف اینکه کاهش درآمد با شیوع بیماری همه گیر، مسائل زنجیره تامین یا پیشرفت های نوآورانه توسط رقبا مرتبط است – همه اینها بینش هستند. یک بینش زمانی قابل عمل است که نشان دهد شرکت باید چه کاری انجام دهد تا موقعیت خود را با توجه به شرایط بهبود بخشد.

به طور خلاصه، یک طیف کامل در اینجا وجود دارد، با داده های خام در یک سر آن و بینش در انتهای دیگر. سوال کلیدی که مطرح می شود این است که چگونه داده ها را به بینش های عملی تبدیل کنید و از آنها به نفع خود استفاده کنید؟

big_data_study_infographic

2. جمع آوری داده های مناسب

مجموعه های داده مربوطه را انتخاب کنید

میزان داده هایی که می توانید برای بهبود کسب و کار خود جمع آوری کنید تقریباً نامحدود است. بنابراین در اینجا، غربال کردن از طریق آن بسیار مهم است. اکثر برآوردها ادعا می کنند که ما بیش از 2.5 کوئینتیلیون بایت داده هر روز. شرکت‌ها از انواع نرم‌افزار تجزیه و تحلیل داده‌ها نه تنها برای جمع‌آوری حجم عظیمی از داده‌ها، بلکه برای انتخاب مجموعه‌های داده مرتبط با نیازهای تجاری خود استفاده می‌کنند.

البته قدرت پردازش این نرم افزارها بیشتر و بیشتر می شود، اما حجم داده های موجود نیز افزایش می یابد. اگر تبعیض قائل نباشید و فقط در تجزیه و تحلیل هر داده‌ای که می‌توانید در دستان خود قرار دهید، به دقت بپردازید، این کار به قدرت پردازش بسیار زیادی نیاز دارد و مهم‌تر از آن، احتمالاً شما را گیج می‌کند و قادر به ایجاد هیچ‌کدام از آنها نیستید. حس کردن از آن

برخی قوانین اساسی تنظیم کنید

بنابراین قبل از اینکه داده ها شروع به ریختن کنند، باید برخی از محدودیت ها را تعیین کنید. از این نظر، تجزیه و تحلیل داده ها تا حدودی یک فعالیت پیش بینی کننده است. شما باید از قبل فرض کنید که کدام عوامل و پارامترها شما را به نتیجه گیری های شایسته هدایت می کنند. حتی ترسیم نتایج خاص از قبل مورد استقبال قرار می گیرد. شما باید بر اساس انتظارات و اهداف نهایی خود، انتخاب کنید کدام داده جمع آوری شود و سپس ببینید که آیا داده ها درست یا غلط بودن شما را ثابت می کند.

در اینجا هیچ دستور العملی برای موفقیت وجود ندارد، اما یک قانون سرانگشتی معمولی باید این باشد که آیا جمع‌آوری نوع خاصی از داده ارزشی به عملیات شما می‌افزاید یا خیر. مهم این است که فیلترهای مناسبی ایجاد کنید که به شما امکان می‌دهد بر آنچه واقعاً ضروری است تمرکز کنید.

از ابزارهای مناسب استفاده کنید

کلید دیگر فناوری است. تعداد زیادی منبع داده وجود دارد که می توانید استفاده کنید، بنابراین مطمئن شوید که منابع داده دقیق و مرتبط را در اختیار دارید.

احتمالاً مفیدترین آنها آنهایی هستند که مخاطبان و مشتریان خاص شما را تجزیه و تحلیل می کنند، مانند تجزیه و تحلیل رسانه های اجتماعی یا نرم افزار CRM که فعالیت وب سایت شما را پیگیری می کند. اگر می‌خواهید به مراحل بعدی بروید، ادغام همه این منابع مختلف در یک بدنه یکپارچه و جامد از داده‌ها نیز ضروری است.

data driven marketing chart

3. تبدیل داده ها به اطلاعات بینش

اتصال نقاط

هنگامی که این موضوع را حل کردید، زمان آن فرا رسیده است که همه این داده‌های ناهمگون را در متن قرار دهید و نتیجه‌گیری کنید. به یاد داشته باشید، بینش بخشی از اطلاعات است که پیچیده و ساختار یافته، در عین حال واضح و خاص است. باید مرتبط باشد و شما را به درک واقعی موضوعی که با آن سر و کار دارید نزدیک‌تر کند.

در ابتدا، داده ها باید به اطلاعات تبدیل شوند. این کار با اولویت‌بندی، مرتب‌سازی، بخش‌بندی و گروه‌بندی تعداد زیادی از نقاط داده انجام می‌شود.

بیشتر این کارها خودکار و بر اساس قوانین و معیارهای اولیه ای است که شما تعیین کرده اید. و هنگامی که این قوانین را تنظیم می کنید، به یاد داشته باشید که تعادل در اینجا بسیار مهم است. اگر خیلی کلی صحبت می کنید، ممکن است یافته های شما خالی و سطحی باشد، اما اگر خیلی دقیق باشید، این می تواند شما را گیج کند، شما را تحت تأثیر قرار دهد، یا به سادگی باعث شود که تصویر بزرگتر را از دست بدهید.

یک تیم همه کاره جمع کنید 

به خاطر داشته باشید که این الگوریتم اولیه ممکن است نیاز به اصلاح داشته باشد اگر شرایط به طور اساسی تغییر کند در زمان آشفتگی و نوسانات چشمگیر بازار مانند آنچه در حال حاضر در آن زندگی می کنیم، برخی از اطلاعات ممکن است مرتبط نباشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است اهمیت پیدا کنند.

به همین دلیل داشتن طیف وسیعی از متخصصان برای کمک به تفسیر نتایج بسیار ارزشمند است. این فقط در مورد دانشمندان داده نیست، بلکه بازاریابان، کارشناسان مالی، فروشندگان، نمایندگان خدمات مشتری، متخصصان بازار، اساساً هر کسی که می تواند با 2 سنت خود و دانش خود در مورد حوزه خاصی از کسب و کار یا بازار شما وارد شود.

اگر تیم شایسته ای تشکیل دهید، تشخیص بین علت و همبستگی تصادفی ساده تر خواهد بود. قطعات متحرک زیادی وجود دارد و شما به افرادی نیاز دارید که درک کنند که قطعات مختلف چگونه حرکت می کنند و چه چیزی باعث تغییر آنها می شود تا از تفسیرهای نادرست جلوگیری شود.

از تصویرسازی استفاده کنید

در نهایت، نحوه ارائه اطلاعات به دست آمده بسیار مهم است. خواندن و درک طرح‌های خوب بسیار آسان‌تر است، تجسم‌های کاربرپسند نسبت به صفحات گسترده یکنواخت بی‌نهایت.

این بخش از کار همچنین می‌تواند خودکار و با کیفیت باشد ابزار گزارش می تواند در اینجا برای شما معجزه کند. می‌تواند داده‌های خام را از منابع داده‌های شما استخراج کند و آن‌ها را سازماندهی کند تا نمودارها و نمودارهایی با درک آسان بر اساس تنظیمات پیش‌تنظیمی که آماده کرده‌اید ایجاد کند.

Marketing Data Quality Challenges%0A

%0A%0A%0A

4. فعال کردن اطلاعات بینش عملی

اتصال بینش و اقدامات

بنابراین شما داده‌های خود را دریافت کرده‌اید، نرم‌افزار خود را دریافت کرده‌اید، تیمی توانا برای درک داده‌ها و شما موفق شده‌اید بینش‌های عملی ارزشمندی در مورد اینکه چه چیزی برای کسب‌وکارتان خوب است و چه چیزی بد است، به دست آورید. با این حال، این فرآیند هنوز به پایان نرسیده است.

گاهی اوقات به نظر می رسد که عمل بر اساس اطلاعات جمع آوری شده ممکن است سخت ترین کار باشد. تحقیقات Forrester نشان می‌دهد که 74 درصد از شرکت ها می خواهند داده محور باشند، اما تنها 29 درصد از آنها فکر می کنند که در اتصال تجزیه و تحلیل به عمل خوب هستند.

نقش انسان در تصمیم گیری

توجه داشته باشید که توسعه فناوری‌های جدید تنها تا حدی می‌تواند این مشکل را برطرف کند، زیرا حداقل بخشی از فرآیند تصمیم‌گیری باید توسط انسان انجام شود. مسلماً، نرم‌افزار در پیش‌بینی روندهای آینده و حتی اتخاذ برخی تصمیمات خاص بهتر می‌شود.

اما از سوی دیگر، تصمیمات بزرگ در مورد استراتژی کلی کسب و کار، مدیریت برند یا بحران روابط عمومی یا دارای متغیرهای زیادی هستند یا به سادگی قابل اندازه گیری نیستند.

به عنوان مثال، می‌توانید میزان پولی را که شرکت شما به دلیل تصمیم‌های خاص در طول بحران روابط عمومی از دست می‌دهد، اندازه‌گیری کنید، اما نمی‌توانید به‌طور دقیق میزان «شهرت» را اندازه‌گیری کنید. و حتی اگر می‌توانید، تصمیم‌گیری «چه مقدار» از اعتباری که یک شرکت آماده از دست دادن است، بر اساس اهداف و آرمان‌های معمولاً انسانی است و صرفاً مبتنی بر منطق مالی نیست.

آیا ارزشش را دارد؟

بنابراین برای اینکه بتوانید به درستی بر اساس بینش ها عمل کنید، به همه چیز نیاز دارید: داده های قابل اعتماد، کارشناسانی که می توانند آن ها را تجزیه و تحلیل کنند، نرم افزاری که می تواند پیش بینی های محکمی ایجاد کند، و تصمیم گیرندگان انسانی که اقدامات آینده را تعیین می کنند و در عین حال تصویر بزرگتری دارند. در فکر.

این یک فرآیند بسیار پیچیده است و برای رشد واقعی کسب و کار خود، باید همه چیز را درست انجام دهید. و ارزشش را دارد به همین دلیل است که 77% از شرکت‌ها در ایالات متحده و 69% در بریتانیا مبتنی بر داده‌ها هستند، در حالی که کسب‌وکارهای مبتنی بر بینش عموماً با سرعتی در حال رشد هستند. از بیش از 30٪ هر سال. و تبدیل صحیح داده‌های بدون ساختار خام به بینش‌های عملی، کلید مطلق زمانی است که تصمیم گرفتید این راه را انتخاب کنید.

top benefits of data analytics

5. افکار نهایی

تحریک کردن کسب و کار شما به داده محور می تواند تجربه ترسناکی باشد. این یک تغییر بزرگ است، به ویژه برای صاحبان و مدیران مدارس قدیمی. همچنین خطرناک و پیچیده است و ممکن است کل موضوع خیلی مبهم و گیج کننده به نظر برسد. بنابراین جای تعجب نیست که مدیران هنگام تلاش برای اعمال تغییراتی که شرکت‌هایشان را داده محورتر می‌کند عصبی شوند.

جمع‌آوری داده‌های متفاوت و استخراج بینش‌های عملی از آنها ممکن است کار افتضاحی به نظر برسد، اما واقعاً تنها راه است. در این مسیر اشتباهاتی مرتکب خواهید شد و باید الگوریتم ها را به روز کنید، معیارهای از پیش تعیین شده را اصلاح کنید و همیشه با شرایط جدید سازگار شوید.

اما با رویکرد مناسب و تیمی توانا، اشتباهات کمتر و کمتری خواهید داشت، اعتماد به نفس و تجربه به دست خواهید آورد و در دراز مدت، قادر خواهید بود از داده ها برای ایجاد استفاده کنید. یک مزیت رقابتی است و به رشد کسب و کار شما کمک می کند.

تعداد بازید : 21

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها،پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

دفتر مرکزی
تلفن : 02128426511
دفتر زنجان
آدرس : زنجان-سعدی شمالی-خیابان بهار-ساختمان نگار-طبقه4
Layer 1