شماره تماس : 02128426511

اتوماسیون گردش کار6 ژوئیه 2022مایکل راریک

مدیریت گردش کار چیست؟

مدیریت گردش کار – یا مدیریت گردش کار – در مورد ساده کردن نحوه انجام کار توسط کارکنان است.

این بهینه‌سازی می‌تواند به معنای استفاده از اتوماسیون، یافتن راه‌هایی برای حذف تنگناها یا بهبود دید کار باشد. هنگام نگاشت گردش کار، مدیران باید چهار متغیر را در نظر بگیرند:

 • کارها چیست.
 • چه کسی مسئول وظایف است؟
 • زمانی که کارها باید کامل شوند.
 • کارها به چه کاری نیاز دارند.

با این دانش، آنها می توانند بهترین فرآیند گردش کار را برای همه افراد درگیر تعیین کنند.

مدیریت پروژه در مقابل. مدیریت گردش کار

مدیریت پروژه را به عنوان تصویر بزرگ در نظر بگیرید، در حالی که مدیریت گردش کار جزئیات است.

یک پروژه خاص می‌تواند صدها گردش کار داشته باشد، به عنوان مثال: 

 • در حال ورود به مشتریان
 • گزارش روزانه
 • سفارشات فروش

هر پروژه ممکن است از ترکیب های مختلف گردش کار استفاده کند، اما گردش کار اغلب تغییر نمی کند. این فرآیندهای گردش کار به افزایش بهره وری و کاهش اصطکاک در طول عملیات روزانه کمک می کند و منجر به پروژه های روان تر و پاسخگویی بهتر.

یک سیستم گردش کار دارای سه جزء اصلی است: ورودی، تبدیل و خروجی.

 • ورودی‌ها = ورودی‌ها را به‌عنوان اجزای اصلی لازم برای تکمیل یک کار در نظر بگیرید. به عنوان مثال، اسناد، لوازم یا اطلاعات.
 • Transformations = تحولات زمانی اتفاق می‌افتد که کارمندان (یا اتوماسیون) عملی را با اجزای اصلی انجام دهند. به عنوان مثال، امضای یک سند، جمع آوری لوازم مورد نیاز، یا وارد کردن اطلاعات لازم.
 • خروجی ها = خروجی ها پس از هر تغییر شکل می آیند و همچنین محصول نهایی یک گردش کار هستند. به عنوان مثال، اگر یک سند نیاز به دو امضا داشته باشد، از دو تبدیل (هر امضا) عبور می کند و دو خروجی دارد. همچنین ممکن است تغییرات دیگری نیز وجود داشته باشد، مانند ثبت سند امضا شده، که منجر به خروجی دیگری می‌شود.
workflow and diagram of processes%0A%0A

%0A%0A%0A

دو نوع اصلی گردش کار وجود دارد: متوالی و موازی.

جریان کاری متوالی

کارمندان گردش‌های کاری متوالی را به ترتیبی که ظاهر می‌شوند تکمیل می‌کنند زیرا هر مرحله به مرحله قبلی متکی است. به عنوان مثال، یک ایده بازاریابی ممکن است قبل از شروع کار نیاز به تایید تیم حقوقی، سپس امور مالی و سپس یک مدیر داشته باشد. گردش کار متوالی همیشه به سمت جلو حرکت می کند، بنابراین اگر مشکلی در کار وجود دارد، کارمندان باید از ابتدا شروع کنند.

جریان کاری موازی

کارمندان وظایف گردش کار موازی (یا حالت) را به طور همزمان انجام می دهند – تا زمانی که به یکدیگر وابسته نباشند. به عنوان مثال، کارمندان در حین درخواست تایید مالی، از تیم حقوقی اسناد و امضا درخواست می کنند. گردش‌های کاری موازی به صورت خطی پیش نمی‌روند، بنابراین اگر مشکلی در یک کار وجود داشته باشد، کارمندان می‌توانند بدون تأثیرگذاری بر سایر مراحل در گردش کار، آن را برطرف کنند.

چرا مدیریت گردش کار مهم است؟

مدیریت گردش کار، زندگی افرادی را که کارهای خسته کننده و تکراری را در محل کار انجام می دهند، بهبود می بخشد.

این در مورد یافتن بهترین مسیرهای گردش کار و از بین بردن اصطکاک از وظایف است تا کارمندان بتوانند: 

 • مولدتر باشید
 • زمان بیشتری را برای کارهای با ارزش صرف کنید
 • بدانید که در هر زمان چه کاری باید انجام دهند

ساده‌سازی جریان‌های کاری نیز به شادی کارکنان و رضایت مشتری منجر می‌شود. دیگر خبری از مدیریت خرد نیست. دیگر خبری از ایمیل های رفت و برگشتی نیست. دیگر سوالی در مورد اینکه چه وظایفی در آینده وجود دارد، وجود ندارد.

بهترین شیوه های مدیریت گردش کار

ما چهار روش برتر را شناسایی کرده‌ایم که بهره‌وری، شفافیت و رضایت کارکنان را تضمین می‌کند. در اینجا آنها هستند:

اگر بدون هدف مشخص شروع به بهینه سازی کنید، ممکن است به سیستم هایی برسید که بسیار مناسب هستند. در عوض، شما می خواهید بفهمید که شرکت شما به چه چیزی نیاز دارد.

در نظر بگیرید: 

 • اهداف شرکت
 • چه فعالیت های روزانه کارکنان شما را ناامید می کند
 • کدام فرآیندها بیشترین زمان را می گیرند
 • چه جریان کاری رایج‌تر است

هنگامی که اینها را شناختید، می‌توانید آنها را بر اساس اهمیتشان رتبه‌بندی کنید تا بتوانید ابتدا گردش‌های کاری با بالاترین ارزش را بهینه کنید.

برخی از گردش‌های کاری رایج که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید عبارتند از: 

 • پاسخ به درخواست‌های مشتری و فرآیندهای فروش
 • فرایند سفارش و پرداخت
 • حضور مشتری و کارمند
 • تجزیه و تحلیل و گزارش

شما همچنین باید گردش‌های کاری ثانویه را در نظر بگیرید که در جریان اولیه اجرا می‌شوند. برای مثال، جریان اصلی شما می‌تواند حضور کارکنان باشد. در داخل کارمند، می‌توانید گردش‌های کاری قانونی، مالی و آموزشی داشته باشید که جریان اولیه را تامین می‌کند.

2. گردش کار خود را به دقت تجزیه و تحلیل کنید

حتی اگر بخشی از یک کسب‌وکار کوچک هستید، احتمالاً جریان کار روزانه همه را نمی‌دانید و همچنین نباید بدانید.

در عوض، از کارمندان و تیم‌های مختلف بخواهید که گردش کار روزانه خود را برای شما ترسیم کنند. همچنین می‌توانید آنها را وادار کنید که کدام مراحل را برجسته کنند: 

 • برای آنها بسیار ناامید کننده است
 • پتانسیل بهینه سازی را دارید
 • بیشترین زمان را برای تکمیل صرف کنید
 • به بیشترین خطا منجر می شود

ساده‌ترین راه برای جمع‌آوری این اطلاعات، استفاده از فلوچارت اولیه است، مانند شکل زیر.

Analyze Your Workflows Carefully%0A%0A

%0A%0A%0A

همچنین می‌توانید به CRM خود نگاه کنید و ادغام های آن برای تعیین اینکه کدام گردش کار برای شرکت شما حیاتی است. هنگامی که تمام جریان های کاری شرکت خود را شناسایی می کنید، زمان آن رسیده است که رویه های عملیاتی استاندارد را تجزیه و تحلیل و ایجاد کنید.

هدف شما در اینجا باید این باشد که تا حد امکان اطلاعات بیشتری را در مورد هر مرحله فهرست کنید که چه کسی، چه چیزی، کجا و چه زمانی.

ممکن است هنگام شروع فرآیند، یافتن و مستندسازی هر جریان کاری چالش برانگیز باشد، و این اشکالی ندارد. بهینه سازی گردش کار شما یک فرآیند مداوم است که به بهبود جریان های شرکت شما کمک می کند و در طول زمان شفاف تر می شود.

پس از تجزیه و تحلیل گردش کار خود، می توانید بهینه سازی آنها را شروع کنید. تا جایی که می توانید خودکار کنید، اما زیاده روی نکنید. اگر فرآیند گردش کار با اتوماسیون مطابقت ندارد، مطمئن شوید که آن را مستند کرده و هر طور که می توانید آن را بهبود دهید. ممکن است در آینده راه حل بهتری برای آن گردش کار وجود داشته باشد، بنابراین یادداشتی بگذارید تا در مرحله بعد آن را مرور کنید.

محققان در هاروارد تخمین می‌زنند که حدود 30 درصد از فعالیت‌های کارکنان می‌تواند خودکار باشد. این تعداد تقریباً 12 ساعت در هفته یا 1.5 روز کاری است.

کارمندان شما با 1.5 روز کار اضافی در هفته چه کاری می توانند انجام دهند؟

کارهای معمولی – به ویژه آنهایی که حول فناوری و داده ها می چرخند – باید اولین کارهایی باشند که برای مدیریت گردش کار بهینه می کنید.

به عنوان مثال:

 • ایجاد تخمین قیمت
 • مشاهده، تحلیل و گزارش داده‌ها
 • اعلان‌های کار (به عنوان مثال، کارهای در انتظار و تکمیل شده)

بنابراین به جای تمرکز بر وظایف اداری، کارمندان می توانند توجه خود را به جریان های کاری که نیاز به تفکر انتقادی دارند معطوف کنند. به عنوان مثال، خواندن گزارش های خودکار برای یافتن راه حل برای مشکلات یا شناسایی فرصت ها.

علاوه بر صرفه جویی در زمان، اتوماسیون همچنین به کارکنان این آزادی را می دهد که بدون مدیریت خرد کار کنند. مدیران می‌توانند به‌روزرسانی‌های خودکار را دریافت کنند و هر کاری را بدون جلسات غیرضروری رودررو تأیید کنند.

اما، برای اینکه اتوماسیون کار خود را انجام دهد، باید از سیستم های متصل مانند CRM استفاده کنید که با تمام پلتفرم های نرم افزاری اصلی شما یکپارچه می شود.

4. از نرم افزار مدیریت گردش کار

استفاده کنید

مجموعه ای از نرم افزارها و ابزارهای مدیریت گردش کار وجود دارد.

برخی در خودکارسازی سایر پلتفرم ها و برخی دیگر در مدیریت پروژه تخصص دارند. حتی می‌توانید راه‌حل‌های همه‌جانبه را بیابید که با پلتفرم‌های دیگر ادغام می‌شوند – مانند Really Simple Systems.

صرف نظر از اینکه از کدام نرم افزار برای مدیریت گردش کار خود استفاده می کنید، چند ویژگی وجود دارد که باید داشته باشند: 

 • واسط‌ها و گردش‌های کاری ساده: شما و سایر ذینفعان باید بتوانید به راحتی داشبورد، گزارش‌ها، و گردش کار را ویرایش کنید.
 • نرم‌افزار مبتنی بر ابر: کار در فضای ابری برای همه ساده‌تر و در دسترس‌تر است. داده ها در زمان واقعی به روز می شوند و تعویض دستگاه ها را آسان می کند.
 • راه حل های به روز را انتخاب کنید: توسعه دهندگان راه حل های قدیمی را برای چالش های قدیمی ساخته اند. این روزها، بسیاری از شرکت‌ها با نرم‌افزار انعطاف‌پذیر و با قابلیت استقرار آسان بهتر هستند.
 • ادغام‌های فراوان: سیستم مدیریت گردش کار شما باید با پلتفرم های قوی که در کسب و کار خود استفاده می کنید، یکپارچه شوید. در غیر این صورت، انجام کار خود برای اتوماسیون دشوار است. و پیگیری جریان کار در زمان واقعی چالش برانگیز خواهد بود.

مناسب برای همکاری: مدیریت گردش کار در مورد کاهش اصطکاک در تکمیل وظایف روزانه است. اگر کارمندان مجبور شوند از نرم افزار خارج شوند و از طریق پلتفرم دیگری ارتباط برقرار کنند، هدف از مدیریت گردش کار شکست می خورد.

جایی که مدیریت گردش کار با CRM ملاقات می کند

مدیریت ارتباط با مشتری نرم افزار (CRM) در قلب هر کسب و کاری قرار دارد. این جایی است که جریان های کاری بازاریابی، فروش و خدمات مشتری اتفاق می افتد – همه محرک های مهم موفقیت.

سیستم‌های واقعاً ساده همه چیز رو به رشد را فراهم می‌کند تیم‌های B2B باید مشتریان بالقوه را جذب کنند، فروش را ببندند و اطمینان حاصل کنند که مشتریان راضی هستند. ما نرم افزار خود را با مدیریت گردش کار در ذهن ساخته ایم تا بتوانید روی کاری که بهترین انجام می دهید تمرکز کنید.

سیستم های واقعا ساده از ادغام ها استفاده می کند برای اتصال ابزارهای مختلف به منظور کمک به مدیریت گردش کار، از جمله: 

 • پلتفرم‌های مدیریت دسترسی: ما با Onelogin و Microsoft Azure ادغام می‌شویم تا بتوانید به راحتی تمام ورودهای وب خود را مدیریت کنید.
 • نرم‌افزار حسابداری: ما با KashFlow، Sage و Xero یکپارچه می‌شویم، بنابراین بخش مالی همه چیزهایی را که نیاز دارند در یک مکان دارد.<.>
 • نرم افزار اتوماسیون: ما با Zapier یکپارچه شده ایم تا بتوانید آن کارهای پیش پا افتاده و خسته کننده را خودکار کنید و کارمندان خود را شادتر و سازنده تر کنید.
 • برنامه های آفیس: ما با Microsoft 365 یکپارچه شده ایم، بنابراین می توانید به راحتی مخاطبین و وظایف را در هر دو پلتفرم به اشتراک بگذارید.

بیش از همه، Really Simple Systems به شما امکان می‌دهد تا گردش‌های کاری خود را مطابق با دلخواه خود نقشه برداری، خودکارسازی و بهینه‌سازی کنید — همه در یک مکان.

crm dashboard

با سیستم‌های واقعاً ساده با مدیریت گردش کار و CRM خود ازدواج کنید

اکنون که متوجه شدید مدیریت گردش کار چیست و چرا ضروری است، می‌توانید شروع به کار کنید: 

 1. اهداف خود را اولویت بندی کنید تا مطمئن شوید که ابتدا روی مهم ترین گردش کار کار می کنید.
 2. تجزیه و تحلیل همه گردش‌های کاری که شما و سایر ذینفعان می‌توانید مستند کنید.
 3. جلوهای کاری خود را در صورت امکان خودکار کنید.
 4. نرم افزار مدیریت گردش کار مورد علاقه خود را با یک CRM قدرتمند مانند Really Simple Systems یکپارچه کنید تا جریان های خود را ساده کنید.

آیا هنوز یک CRM ندارید که بتواند به شما در ایجاد روابط بیشتر، بهبود بهره وری و فروش بیشتر کمک کند؟ با شرکت در یک وبینار، می‌توانید ببینید که چگونه سیستم‌های واقعا ساده زندگی شما را آسان‌تر می‌کنند.

تعداد بازید : 25

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها،پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

دفتر مرکزی
تلفن : 02128426511
دفتر زنجان
آدرس : زنجان-سعدی شمالی-خیابان بهار-ساختمان نگار-طبقه4
Layer 1