شماره تماس : 02128426511

یک قطع ارتباط گسترده بین نیازهای مشتری وجود دارد و خدماتی که امروزه از شرکت ها دریافت می کنند.

PWC دریافت که 73٪ از افراد تجربه مشتری (CX) را در انتخاب های خرید خود حیاتی می دانند. با این حال، تنها 49٪ از این افراد می گویند که CX مورد نظر خود را دریافت می کنند. برای بدتر کردن اوضاع، 80٪ از مصرف کنندگان آماده هستند تا پس از چندین تجربه بد به یک رقیب تغییر مسیر دهند.

محصولات و خدمات شما می تواند بهتر از رقبای شما باشد، اما اگر تجربه مشتری عالی را از دست بدهید، خود را کوتاه می فروشید.

پس چگونه می توانید بهتر با مشتریان خود ارتباط برقرار کنید و شکاف انتظارات CX را کاهش دهید؟

از طریق نقشه سفر مصرف کننده به یک شرکت مشتری محور تبدیل شوید. در اینجا همه چیزهایی است که برای شروع باید بدانید.

نقشه های سفر مشتری: توضیح داده شده

نقشه های سفر مشتری را به عنوان طرحی از فرآیند خرید مشتری در نظر بگیرید.

آنها نقاط تماس حیاتی را در طول فرآیند پوشش می‌دهند و به اقدامات، احساسات، دردها و اصطکاک‌های مشتری اشاره می‌کنند. این نقشه‌های سفر مصرف‌کننده به شما کمک می‌کند تا شرکت و محصولات خود را از دید مشتریان خود ببینید و به شما کمک می‌کند تا مناطقی را که می‌توانید CX خود را بهبود ببخشید، شناسایی کنید.

انواع نقشه سفر مشتری

سفرهای مشتری پیچیده است. آنها یک فرآیند گام به گام ساده نیستند، بلکه پر از مسیرهای انحرافی و عقب نشینی هستند.

به‌علاوه، هیچ روش تعیین‌شده‌ای برای ایجاد نقشه سفر مصرف‌کننده وجود ندارد، بنابراین می‌توانید آن‌ها را به گونه‌ای توسعه دهید که به بهترین نحو با نیازهایتان مطابقت داشته باشد. برخی از نقشه‌های سفر کاربر دایره‌ای و در حال انجام هستند و در نقاط خاصی خروجی دارند. دیگران یک سفر خطی تر را با مسیرهای فرعی احتمالی در طول مسیر دنبال می کنند.

در اینجا چند دسته بندی گسترده وجود دارد که می توانید نقشه های خود را در آنها بسازید:

وضعیت فعلی

نقشه‌برداری وضعیت فعلی مشتری درباره سفری است که مشتریان امروز شما طی می‌کنند.

می‌توانید از این نقشه‌ها به چند روش مختلف استفاده کنید: 

 • فرایندهای خرید را بین شخصیت‌های مختلف یا نقاط تماس شروع مقایسه کنید.
 • نقاط تماسی را که بسیاری از مشتریان در آن نقاط درد دارند، شناسایی کنید.
 • اقدامات مشتری را مرور کنید تا ببینید آیا می‌توانید در طول سفر بهتر از آنها حمایت کنید.

در اینجا یک نمونه نقشه سفر وضعیت فعلی از گروه NN آمده است. اعمال، افکار و احساسات مشتری را در هر مرحله از فرآیند خرید پوشش می دهد. همچنین فرصت‌هایی را شناسایی می‌کند که شرکت خیالی می‌تواند بهتر از شخصیت پشتیبانی کند.

customer journey map with colours

وضعیت آینده

نقشه‌بندی سفر مصرف‌کننده در وضعیت آینده نحوه توسعه برنامه خود برای بهبود تجربه مشتری است.

مانند نقشه‌برداری وضعیت فعلی، افکار، احساسات، اعمال و هر چیز دیگری که به تصمیمات مشتری در طول سفر مربوط می‌شود را یادداشت می‌کنید. تفاوت این است که این نقشه سفر ایده‌آلی را که می‌خواهید مشتریانتان انجام دهند را تجسم می‌کند.

می‌توانید از این نقشه سفر مصرف‌کننده برای: 

استفاده کنید

 • به مدیریت نشان دهید که چگونه تجربه مشتری را بهبود می‌بخشید و به شما کمک می‌کند تامین مالی پروژه‌هایتان را تضمین کنید.
 • شما و سایر اعضای تیم را در مسیر خود نگه دارید.
 • شکاف بین تجربیات فعلی مشتریان خود و آنچه که می‌توانند باشند را ببندید.

در اینجا یک نمونه نمودار سفر کاربر از Case Study Club آورده شده است. این سفر ساده خرید یک محصول از یک فروشگاه تجارت الکترونیک را پوشش می دهد. می‌توانید مسیر مشتری و نقاط تماس مهم بین فرود در صفحه اصلی و شروع فرآیند پرداخت را ببینید.

%0A

%0A

%0A%0A%0A

روزی در زندگی

نقشه‌برداری سفر روز در زندگی رویکرد متفاوتی نسبت به دو مورد قبلی دارد. این نقشه‌ها به جای اینکه مبتنی بر اقدام باشند، روایتی از سفر مشتری شما هستند.

آنها اعمال و احساساتی را در نظر می گیرند که همراه با کاری است که مشتری می خواهد انجام دهد. این نقشه ها به شدت بر اقدامات مربوط به شرکت شما تمرکز نمی کنند، بلکه یک دید کلی از سفر از دیدگاه مشتری ایجاد می کنند.

بنابراین به جای استفاده از این نقشه ها برای بهینه سازی هر نقطه تماس، از آنها برای کشف نقاط درد و اصطکاک های پنهانی که می توانید آنها را حل کنید استفاده می کنید.

در اینجا یک نمونه نقشه روز در زندگی از Taplytics است. اعمال و احساسات یک فرد خیالی را در حین گذراندن یک روز کاری استاندارد روایت می‌کند.

مزایای نقشه برداری سفر مشتری

نقشه سفر مشتری متفکرانه و برنامه ای برای تحقق آن می تواند تضمین کند که مشتریان شما خوشحال و وفادار می مانند. حتی ممکن است چند مشتری از رقبای با CX ضعیف انتخاب کنید!

اگر از نقشه های مشتری خود به طور موثر استفاده می کنید، می توانید: 

 • حفظ مشتری را افزایش دهید. نقشه‌هایی که تجربیات پس از خرید را پوشش می‌دهند، می‌توانند به شما در کشف مکان و دلیل تغییر مشتریان به رقیب کمک کنند. آیا مشکل محصول است؟ در مورد مسائل پشتیبانی چطور؟ صرف نظر از این، استفاده از داده های تحقیقاتی خود برای حل این مسائل می تواند به شما کمک کند کاهش ریزش.
 • نرخ شکایات را کاهش دهید. نقشه‌های سفر به شما کمک می‌کنند نقاط درد تکرار شونده را شناسایی کنید تا بتوانید آنها را برطرف کنید و از شکایات بعدی جلوگیری کنید.
 • مشتریان بیشتری را جذب کنید. اگر مشتری به دلیل CX ضعیف رقیب شما را ترک کند، به احتمال زیاد به دنبال شرکتی خواهد بود که آن را ارائه دهد. مشتریان خوشحال نیز نظرات خود را ارسال می کنند و شرکت هایی را که از آنها راضی هستند ارجاع می دهند.
 • تجربه ای متمرکز بر مشتری ایجاد کنید. نقشه‌گذاری منظم سفر مشتری، فرهنگ همدلی ایجاد می‌کند، بنابراین شما همیشه به تعاملات از دیدگاه مشتری فکر می‌کنید. اگر به بهبود CX از طریق بینش های نقشه برداری ادامه دهید، CX شما ناگزیر با نیازهای مشتری شما مطابقت خواهد داشت.
 • خدمات کارآمدتری ایجاد کنید. نقشه‌برداری از فرآیند خرید می‌تواند به شما کمک کند راه‌های بهتری برای ارائه خدمات خود پیدا کنید. برای مثال، مشتری ممکن است فکر کند روند رزرو شما کند است. بنابراین به جای رزرو تلفنی، به مشتریان اجازه می دهید به صورت آنلاین نیز رزرو کنند.
 • نرخ تبدیل بهتر. مشتریان در صورت دریافت خدمات خوب، تمایل بیشتری به خرید محصول دارند. به علاوه، بیش از 90٪ از مشتریان بعد از یک تجربه عالی، دوباره خرید می کند.
 • سودآوری خود را افزایش دهید. مشتریان خوشحال بیشتر احتمال دارد دوباره خرید کنند و شرکت شما را در شبکه خود تبلیغ کنند، که منجر به منفعت نهایی بهبود CX می شود – سودآوری بهتر.

نقشه‌های سفر مشتری چگونه تجربه مشتری را بهبود می‌بخشد

نقشه‌های سفر مشتری مزیت‌های زیادی را برای شما و مشتریانتان به سه طریق فراهم می‌کند:

1. نقشه‌های سفر نقاط درد را نشان می‌دهند 

نقشه سفر موثر نقاط درد مشتری را برجسته می‌کند تا بدانید کجا باید تمرکز کنید.

به عنوان مثال، بگویید صاحب یک شرکت پوشاک آنلاین هستید. متوجه شده اید که بسیاری از مشتریان بین المللی وارد صفحات محصول شما می شوند و برخی حتی سبد خرید خود را پر می کنند، اما نسبت خرید آنها پایین است.

درباره نقاط درد بالقوه، به عنوان مثال، اندازه، هزینه حمل و نقل و زمان انتظار طوفان فکری می کنید. پس از نظرسنجی از مشتریانی که خرید نمی‌کنند، متوجه می‌شوید که تفاوت در اندازه‌ها مسئله اصلی است.

سپس می توانید توجه خود را به حل مشکل معطوف کنید. آیا می توانید یک مبدل اندازه برای کشورهای مختلف اضافه کنید؟ در مورد افزودن یک توضیح‌دهنده ویدیوچطور؟ تا مشتریان بتوانند اندازه گیری ها را خودشان تبدیل کنند؟ هر دو کار خواهند کرد.

2. نقشه های سفر به شما کمک می کند تا نیازهای مشتریان را بهتر درک کنید

یک نظرسنجی PWC نشان داد که مشتریان چه چیزی را در تجارب خریدشان ارزش بیشتری قائل هستند. مردم برای خدمات آگاهانه، پرداخت آسان، راحتی، خدمات دوستانه و کارایی بیش از همه ارزش قائل هستند.

در اینجا نحوه کنار هم قرار گرفتن سایر عوامل آمده است:

در حالی که این مکان عالی برای شروع است، نیازها و خواسته های مشتری دائماً در حال تغییر هستند. بنابراین بسیار مهم است که بازخورد و تعامل آنها با شرکت خود را در سطح خرد تجزیه و تحلیل کنید، به عنوان مثال، نقشه سفر مشتری.

به عنوان مثال، بالاترین اولویت یک مشتری می تواند کارایی باشد. اما آنها برای تعامل انسان در نقاط خاص در طول فرآیند خرید ارزش بیشتری قائل هستند.

علاوه بر این، شخصیت‌های مختلف ارزش‌ها و سفرهای خرید متفاوتی دارند. به همین دلیل است که نقشه برداری از این سفرها برای شناخت بهتر مشتریان شما حیاتی است. و وقتی مشتریان خود را بهتر درک کنید، می توانید محصولات، خدمات و تجربیات بهتری ایجاد کنید.

3. نقشه های سفر، گلوگاه های خدمات مشتری را شناسایی می کند

از آنجایی که در طول سفر مشتری، نقاط تماس اصلی را ترسیم می‌کنید، با نقاطی مواجه می‌شوید که آنها را به تأخیر می‌اندازد.

نقشه شما به شما کمک می‌کند تا این نقاط را شناسایی کنید، اما این به شما بستگی دارد که علت وقوع آنها را بفهمید.

برای مثال، تأخیر در خرید می‌تواند نتیجه این موارد باشد: 

 • زمان پاسخگویی به درخواست مشتری
 • فقدان محتوای آموزشی
 • راهبردهای پیگیری ضعیف

و انبوهی از دلایل بالقوه دیگر که می توانید از صحبت با مشتریان خود کشف کنید.

با درک اینکه چه چیزی مشتریان را عقب نگه می‌دارد، می‌توانید نقاط تماسی ایجاد کنید که به آرامی مشتریان خود را در مسیر خرید حرکت دهند.

نحوه ایجاد نقشه سفر مشتری از ابتدا

سفرهای مشتری پیچیده است، بنابراین باید نقشه ای مطابق با کسب و کار و مشتریان خود ایجاد کنید.

به همین دلیل، ما به شما قالب دقیقی برای استفاده را نمی گوییم. در عوض، ما دستورالعمل‌های کلی را به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید نقشه‌ای منحصر به فرد برای کسب و کار خود ایجاد کنید.

مرحله 1. از مشتریان خود نظرسنجی کنید

اگر از قبل شخصیت مشتری را می‌شناسید که می‌خواهید نقشه‌ای برای آن بسازید، می‌توانید نظرسنجی خود را روی آنها متمرکز کنید. اما اگر این کار را نکنید، باید در مرحله دو تصمیم بگیرید.

به هر حال، اکنون زمان آن است که مشتریان خود را بهتر بشناسید. شما می توانید این کار را از طریق گروه های متمرکز، مصاحبه های انفرادی، نظرسنجی های ایمیلی و غیره انجام دهید. روش های انتخابی شما به شما بستگی دارد، اما تمرکز باید بر روی داده های کیفی باشد تا دانش مشتری خود را بهبود بخشد.

چند چیزهایی که باید در نظر بگیرید عبارتند از: 

 • فرایندهای خرید. فرآیندهای خریدی که مشتریان دنبال می کنند را ارزیابی کنید. آیا آنها بلندتر یا کوتاهتر از آنچه انتظار داشتید هستند؟ آنها چگونه با سفر خریدار ایده آل شما مقایسه می شوند؟
 • اقدامات کاربر. به مراحلی که مشتریان در هر مرحله سفر برمی‌دارند توجه کنید. آیا اقداماتی وجود دارد که روند را کاهش دهد؟ به عنوان مثال، نظر گرفتن از خانواده یا دوستان؟ آیا اقداماتی وجود دارد که مشتریان را ناامید کند؟
 • احساسات. مشتریان چه احساساتی را در نقاط تماس مختلف تجربه می کنند؟ درک این موارد می تواند به شما در پیشگیری یا افزایش آنها کمک کند، بسته به اینکه این سفر چقدر مفید است.
 • نقاط دردناک. دانستن نقاط عذاب مشتری بسیار مهم است زیرا آنها مشکلات واضحی را برای حل کردن در اختیار شما قرار می دهند. و کاهش آنها می تواند CX را به طور قابل توجهی بهبود بخشد.

مرحله 2. داده های خود را جمع آوری کنید، به دنبال تجربیات رایج باشید و یافته های خود را تأیید کنید

برای شروع، می‌توانید تمام نقاط تماسی را که مشتریان ذکر می‌کنند و موارد اضافی که فکر می‌کنید مهم هستند فهرست کنید. و اگر شخصیتی را برای تمرکز روی آن انتخاب نکرده‌اید، بر اساس داده‌هایی که جمع‌آوری کرده‌اید، رایج‌ترین مورد را انتخاب کنید.

در مرحله بعد، فهرست نقاط تماس خود را هرس کنید تا فقط رایج ترین نقاط باقی بماند. شروع به اضافه کردن اعمال، احساسات، دردها و اصطکاک های مربوطه به هر نقطه تماس کنید تا بتوانید به راحتی آنها را ارزیابی کنید.

سپس وقت آن است که داده های خود را از طریق تحقیقات کمی در مقیاس وسیع تأیید کنید. ساده‌ترین راه از طریق نظرسنجی‌های آنلاین با پاسخ‌های ساده است که رایانه‌ها می‌توانند آن‌ها را پردازش کنند – برای مثال، رتبه‌بندی و سؤالات چند گزینه‌ای.

پس از تکمیل، داده‌های کافی برای اثبات یا رد آماری بینش‌هایی که از تحقیقات اولیه خود به دست آورده‌اید خواهید داشت.

مرحله 3. نقشه سفر مشتری خود را ایجاد کنید

اکنون که تمام اطلاعات را در اختیار دارید، وقت آن است که یک نقشه سفر وضعیت فعلی ایجاد کنید تا بتوانید امروز CX خود را درک کنید.

برخی از مؤلفه‌های مهمی که باید شامل شود، مشتریان هستند:

 • اهداف
 • عملکردها
 • احساسات
 • نقاط تماس اصلی

اگر می‌خواهید مرحله تولید ایده را فراتر ببرید، می‌توانید یک نقشه روزمره مانند نقشه بالا ایجاد کنید. ممکن است به شما کمک کند نقاط درد و اصطکاک پنهانی را که مشتریان ذکر نکرده اند را کشف کنید.

CX فعلی خود را ارزیابی کنید و راه هایی را که می توانید آن را بهبود ببخشید، طوفان فکری کنید. هنگامی که به نکات اصلی درد پرداختید، این پیشرفت ها را به یک برنامه مشخص تبدیل کنید.

در نهایت، نقشه سفر مصرف کننده آینده خود را بر اساس پیشرفت هایی که می خواهید انجام دهید ایجاد کنید. این نقشه نهایی تجربه مشتری به عنوان چشم انداز و نقشه راه شما برای یک CX بهتر عمل می کند.

مرحله 4. از نقشه خود به خوبی استفاده کنید

تمام برنامه ریزی های دنیا CX شما را بهبود نمی بخشد مگر اینکه اقدامی انجام دهید.

شما همه داده های لازم و برنامه درست را برای تبدیل اطلاعات به بهبودها دریافت کرد. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که نقشه های سفر مشتری اسناد زنده ای هستند که نیاز به به روز رسانی منظم دارند.

بررسی‌های منظم به شما اطمینان می‌دهد که اولویت‌های مشتری در حال تغییر را برآورده می‌کنید و به شما در کشف فرصت‌های بیشتر کمک می‌کند.

پیگیری و تجزیه و تحلیل هر تغییری که ایجاد می‌کنید نیز حیاتی است. هر تغییری منجر به یک نتیجه مثبت نمی شود، و این اشکالی ندارد. تا زمانی که نقشه تجربه مشتری خود را در طول مسیر آزمایش، تجزیه و تحلیل و اصلاح کنید، CX شما در طول زمان بهبود خواهد یافت.

مسیرهای مشتریان خود را نمودار کنید

CX شما نقش حیاتی در شادی مشتری، وفاداری و عادات خرید دارد. و برای بهبود CX خود، باید عمیقاً در سفر مشتری و همه عواملی که بر آن تأثیر می‌گذارند غوطه ور شوید.

اگر مراحل بالا را دنبال کنید، مجموعه ای از نقشه های سفر مشتری خواهید داشت که نشان می دهد چگونه می توانید به مشتریان خود خدمات بهتری ارائه دهید.

با این حال، ایجاد نقشه‌های سفر مصرف‌کننده به داده‌های زیادی نیاز دارد که در صورت نداشتن ابزار مناسب، ممکن است دشوار شود.

سیستم‌های واقعا ساده یک CRM همه در یک با ویژگی‌های فروش، بازاریابی و خدمات مشتری. این به شما امکان می دهد تعاملات مشتری را ردیابی کنید، این داده ها را تجزیه و تحلیل کنید، و بینش سفر مشتری را از طریق داشبوردهای قابل تنظیم کشف کنید.

می‌خواهید ببینید سیستم‌های واقعا ساده چقدر قدرتمند هستند؟ همین امروز برای دوره آزمایشی رایگان خود ثبت نام کنید.

تعداد بازید : 18

برچسب ها

اشتراک گزاری

پیام شما

ایده ها و نظرات خود را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همراه و در هر زمان منتظر دریافت پیام ها،پیشنهادات و انتقادات شما هستیم.

دفتر مرکزی
تلفن : 02128426511
دفتر زنجان
آدرس : زنجان-سعدی شمالی-خیابان بهار-ساختمان نگار-طبقه4
Layer 1